Menu Główne

Historia SP w Drozdowie Dzieje Drozdowa

O szkole

Historia SP w Drozdowie

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DROZDOWIE

Początki szkolnictwa powszechnego w Drozdowie sięgają dalekiej przeszłości. Pierwsze nauki odbywały się prywatnie i potajemnie w budynkach wielu gospodarzy, nie rzadko na strychu lub w piwnicy, gdyż rząd rosyjski nie zakładał prawie wcale szkół i zabronił uczyć się prywatnie. Jednak nauka odbywała się. Pierwszymi nauczycielami ludowymi byli mądrzejsi gospodarze, którzy uczyli małe grupy młodzieży, narażając się tym samym władzom rosyjskim.      

Pierwsza szkoła rządowa w Drozdowie powstała w 1873r. dzięki wpływom właściciela majątku Drozdowa- Franciszka Lutosławskiego. Szkoła ta mieściła się na końcu wsi w budynku jednego z gospodarzy. Nauczycielem mianowano Rosjanina, który zaledwie po roku został przeniesiony, a już następnymi nauczycielami byli Polacy. Nauka odbywała się jednak w języku rosyjskim, z wyjątkiem religii, której księża uczyli po polsku. Do szkoły uczęszczało duża liczba dzieci. W jednej klasie równocześnie uczyły się trzy oddziały. Nauka trwała od listopada do marca.            

Wkrótce jednak, z bliżej niewiadomych powodów w 1890r. szkoła została zamknięta. Jednak nie trwało to długo, gdyż Drozdowo znacznie się rozwijało. W 1896r. szkołę ponownie otwarto. Franciszek Lutosławski ofiarował ogród i wybudował własnym kosztem obecny murowany budynek szkolny, zawierający jedna klasę oraz mieszkanie dla nauczyciela. Nauka odbywała się na dwie zmiany tj. rano i popołudniami, nadal w języku rosyjskim. W tym tez czasie Stanisław i Jan Lutosławscy założyli ochronkę dla dzieci przedszkolnych, która była bardzo potrzebna podczas, gdy ich rodzice pracowali. Dziećmi opiekowała się bardzo lubiana i oddana pracy społecznej Wacława Lignowska.            

W 1905r. praca społeczna zaczęła wydawać owoce. Wśród starszego społeczeństwa zbudziła się polskość. Gospodarze ogłosili strajk szkolny do czasu, kiedy język polski będzie wprowadzony jako wykładowy. W końcu rząd rosyjski wprowadził wykłady w języku polskim i rosyjskim. W 1911r. została założona druga klasa, którą prowadziła Michalina Madlińska. Dzięki gorliwej pracy rodziny Lutosławskich, w jednej z sal została założona biblioteka publiczna, zaopatrzona w wiele patriotycznych książek. W 1915r. wojska niemieckie wkroczyły na teren Drozdowa. Ludność ewakuowała się. Wyjechała też rodzina Lutosławskich. Mimo rasowej nienawiści Niemcy chcieli zyskać sympatie Polaków oraz ich pomoc w wojnie, dlatego też zgodzili się na uruchomienie polskich szkół. Szkolnictwem rządziły władze niemieckie. Dopiero w 1917r. władze nad szkolnictwem objęła Polska. Do szkoły uczęszczało niewiele dzieci, gdyż ewakuowani nie powrócili z Rosji.       

W 1918r. Polska odzyskuje niepodległość. Lekcje odbywały się w niewygodnych i niehigienicznych lokalach wynajmowanych gospodarzy. Wkrótce potem uczniów zaczęło przybywać. Nauka trwała przez lata aż do czasu wojny światowej. W tym okresie budynek szkolny został doszczętnie zrujnowany. W rok później odremontowano jedna salę, za rok drugą, i trzecią. W 1948 roku szkoła została całkowicie odremontowana i zawierała 7 klas, pokój nauczycielski, bibliotekę ,sklepik szkolny oraz mieszkanie dla nauczycieli. Wówczas do szkoły uczęszczało ponad 200 dzieci. Tak też przez kolejne lata, aż do dnia dzisiejszego szkoła prężnie funkcjonowała i rozwijała się biorąc aktywny udział w życiu gminnym.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Rodziny Lutosławskich w Drozdowie
    Drozdowo ul. Główna 15
    18-421 Piątnica
  • (086) 219-20-22

Galeria zdjęć