W piątek 02.06.2017r. do naszej szkoły zawitały artystki ze studia "Arena" z Białegostoku z przedstawieniem "Magiczna książka". Opowiedziały nam historię Martynki, która uważała czytanie książek za stratę czasu. Każdy swój dzień wypełniała grami komputerowymi, oglądaniem bajek na tablecie, komórce czy ekranie telewizji. Pewnego dnia w domu bohaterki zjawiła się babcia z magicznym upominkiem-książką. Początkowo dziewczynka była zawiedziona prezentem, porzuciła go i próbowała kontynuować swoje upodobania - gry komputerowe i oglądanie bajek. Aby odmienić życie dziewczynki, dobra wróżka wpadła na pomysł, że przeniesie Marylkę do niezwykłej krainy. To tam dziewczynka zrozumiała, iż nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania dotyczące bohaterów książek. Dzięki pomocy dzieci uporała się z trudnymi dla niej zadaniami. Od tej pory zaczęła czytać książki, poznawać niezwykłe miejsca, ciekawych bohaterów, ich przygody, wzbogacać swoją wiedzę i wyobraźnię.
Marylka uwierzyła, że czytanie książek to wielka chluba i dzięki nim wszystko się w życiu uda.
Mamy nadzieję, że i nasi uczniowie wiedzą, jakie korzyści płyną z czytania książek i potrafią ograniczyć swój czas spędzony na grach komputerowych.
Praca Wktorii Ksepki uczennicy klasy III
zdobyła I miejsce
w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Rajgród pt."Moje zimowe spotkanie z lasem".
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. W związku z tym na lekcjach odbyły się pogadanki na temat wpływu tytoniu na organizm. Uczniowie klas młodszych w ramach programu ,,Nie pal przy mnie, proszę” wykonali plakaty o tematyce antynikotynowej, które pojawiły się na szkolnym korytarzu. Klasa IV uczestniczyła w antytytoniowej edukacji zdrowotnej pod tytułem: ,,Bieg po zdrowie”. Profilaktyka palenia tytoniu to bardzo ważne zadanie, które powinno być wpisane w oddziaływania edukacyjno-wychowawcze.
DYREKTOR SZKOŁY
PODSTAWOWEJ PROSI,
ABY DO KOŃCA CZERWCA 2017r.
DOKONAĆ AKTUALIZACJI
LUB W RAZIE POTRZEBY
WYROBIĆ NOWĄ
LEGITYMACJĘ SZKOLNĄ
DLA SWOJEGO DZIECKA.
Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy i Tatusiowie mają swoje święto. Uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. W przygotowaniach do obchodów święta naszych mam i tatusiów uczestniczyli uczniowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III ze swoimi wychowawcami.W dniu tak ważnego święta dzieci wykonały również piosenki w języku angielskim pod kierunkiem pani Danuty Świtajewskiej.
Dzieci szybko nauczyły się swoich wierszyków oraz tekstów piosenek. Chętnie uczestniczyły w próbach wykazując dużo zapału, zaangażowania, wzajemnie siebie motywując do pracy.
Dla mam, oprócz występu dzieci przygotowały piękne laurki oraz serduszka.
Dla naszych dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej jak najlepszej strony oraz pochwalić się swym talentem muzycznym i recytatorskim. Dla nich było to przeżycie dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne.
Te krótkie chwile z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno mam i tatusiów – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte.
W piękny, słoneczny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły siedzibę ŁPKDN. Mieliśmy okazję jako pierwsi uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych przez Panią Ewę na nowej ścieżce edukacyjnej. Na pierwszym przystanku powitał nas bociek Klekotek, zapraszając do wspólnej zabawy. Na drodze czekały na nas ciekawe zagadki i wiele zręcznościowych zadań do wykonania między innymi: skok w dal, przejście przez bagnisko, wspinaczka po żeremiu bobra, wejście na bocianie gniazdo, przejście po linach, głuchy telefon. Cały tor przeszkód zbudowany jest z naturalnych materiałów. Niezwykle pomysłowe zadania zachwyciły dzieci i stworzyły okazję do bliższego poznania obyczajów bociana i innych zwierząt, łącząc naukę z dobrą zabawą. Zgodnie wystawiliśmy szóstkę nowej ścieżce a wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ŁPKDN i skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych. My z pewnością znów odwiedzimy to miejsce a Pani Ewie jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe zajęcia.
19 maja 2017r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku odbyły się eliminacje XXX Małego Konkursu Recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki ...".
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III ZOFIA FARYNA. Swoje zdolności recytatorskie ujawniła w wierszu Elizy Rozdoby "Gderliwy zajączek". Spośród licznej grupy uczestników otrzymała wyróżnienie.
Jest to bardzo duże osiągnięcie!
Gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów!
Gderliwy zajączek
Nieopodal rzeczki, na zielonej łączce
Mieszkał w swojej norce malutki zajączek,
Nie był ani brzydki, ani urodziwy,
Miał wszystko, co trzeba, lecz nie był szczęśliwy.
Gdy na niebie złote świeciło słoneczko,
Okropnie narzekał, że gorąco deczko,
Kiedy deszczyk padał na zieloną łączkę,
Wszyscy się cieszyli, no... poza zajączkiem...
Gdy go odwiedziła najbliższa rodzina
"Po co żeście przyszli?!" - przywitał kuzyna,
Lecz gdy nikt nie zajrzał do norki szaraka
"Jestem sam, jak palec, moja dola taka!"
Kiedy w odwiedziny poszedł do wróbelka,
Narzekał na niego, że za głośno ćwierka,
A gdy innym razem odwiedził bociana,
Marudził, że bocian klekocze od rana,
Krzyczał, żeby pszczoła przestała wciąż bzykać,
Pomstował na świerszcza, że ten w zbożu cyka,
Zrzędził, że krowa na łączce ryczała,
Złościł się, gdy kura głośniej zagdakała,
Zbeształ starą sowę, że nad lasem fruwa
I obraził świnię mówiąc, że jest gruba.
Nie lubił nikogo i nie miał przyjaciół,
Gorzkniał coraz bardziej, bo czuł, że coś traci,
Że umyka mu w życiu to, co najważniejsze
I to chwila ostatnia, by odnaleźć szczęście.
Poszedł więc zajączek po rozum do głowy
I przestał narzekać, odtąd nie ma mowy,
Nie będzie nikomu już sprawiał przykrości,
Nie będzie marudził, nie będzie się złościł,
Przeprosi każdego z osobna, szczerze...
Myślisz, że się uda? Głęboko w to wierzę!
Kolejny sukces uczennicy klasy VI naszej szkoły. Katarzyna Sokalska zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wisła zwierciadłem dla najpiękniejszych miast Polski” zorganizowanym po raz 15 przez Szkołę Podstawową w Podgórzu. W tym roku konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrody za najlepsze prace ufundowała Agata Kornhauser – Duda, żona Prezydenta RP.
Na konkurs spłynęło 51 prac z powiatu łomżyńskiego, w tym 23 w kategorii klas I-III i 28 prac w kategorii klas IV-VI. Prace są śliczne, kolorowe i opowiadają świat widziany oczami dzieci – mówiła Ewa Gosiewska, która przewodniczyła komisji oceniającej obrazy i rysunki.
W kategorii uczniów klas I - III pierwsze miejsce zdobyła Maja Niksa z klasy I Szkoły Podstawowej w Kupisakch, przed Mają Tomczyk z klasy III SP w Podgórz i Amelią Szypulską z kl. 3 SP w Dobrzyjałowie.
Wśród uczniów klas IV-VI podium zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Pierwsze miejsce zajął Jakub Tomaszczyk z V klasy, drugie miejsce Oskar Chludziński z kl. VI, a trzecie Eliza Modzlewska z kl. V.
Po raz drugi nasza szkoła przystępuje do projektu ogłoszonego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty pt. „ W barwach biało-czerwonych”, który jest realizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Udział w nim polega na opracowaniu i zrealizowaniu dostosowanego do potrzeb szkoły przedsięwzięcia integrującego społeczność szkolną podczas przygotowania świątecznych dekoracji w budynku szkolnym i jego otoczeniu.
Główne cele projektu to:
Wychodząc naprzeciw założeniom projektu, społeczność naszej szkoły przez kilka dni aktywnie czyniła przygotowania do niego, a do realizacji włączyli się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Nie zabrakło ciekawych pomysłów podczas wykonywania latawców, wiatraczków, kwiatów oraz różnorodnych dekoracji i przedmiotów w barwach biało-czerwonych, którymi przystrajano korytarze szkolne, sale lekcyjne oraz otoczenie szkoły.
W czwartek 27.04.2017r. świętowaliśmy coroczne wydarzenie patriotyczne – 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna ubrana w biało-czerwone stroje z własnoręcznie wykonanymi kotylionami podkreślała doniosłość niezwykłej uroczystości. Na akademię o godzinie 11.30 przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, dyrektor CUS pani Agnieszka Filipkowska, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – pani Anna Archacka, dyrektor ŁPKDN – pan Mariusz Sachmaciński.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym uczniowie klasy VI w części artystycznej ukazali karty historii, z których można czerpać siłę, mądrość i wartości pozwalające Polakom przetrwać trudne doświadczenia minionych lat. Na uwagę zasługiwała ciekawa scenka z sąsiadami Polski – Prusami, Rosją i Austrią. Państwa te w ironiczny sposób próbowały uświadomić naszemu królowi, że chcą jemu pomóc w rządzeniu krajem, podstępnie zagarniając ziemię Rzeczypospolitej.
W kolejnej scenie król Stanisław August Poniatowski uzyskał wsparcie ludzi wykształconych – H. Kołłątaja, I. Potockiego i marszałka sejmu St. Małachowskiego. To oni uświadomili władcy potrzebę zwołania Sejmu oraz ustanowienia praw i obowiązków dla wszystkich obywateli w celu zaprowadzenia porządku. Uchwały spisane w czasie obrad sejmu zostały zatwierdzone większością głosów. W dniu 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w dziejach Rzeczypospolitej Konstytucję.
Program artystyczny uatrakcyjniały pieśni patriotyczne, takie jak: „Wolność”, „Zgoda Sejmu”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Flaga”, „Płynie Wisła” w wykonaniu solistów i zespołów klas I – VI.
Bogata scenografia wnętrza, stroje i rekwizyty z dawnej epoki oraz odgrywane sceny pozwoliły odbiorcom wyobrazić okoliczności i korzyści uchwalenia Konstytucji.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali pani dyrektor szkoły Marzena Magdziak i wójt gminy Piątnica, którzy podkreślili ważność wolności dla każdego Polaka, wyrazili pozytywne opinie na temat przedstawionych wydarzeń historycznych. Podziękowali uczniom i opiekunom za przygotowanie akademii.
26. 04. 2017r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego pod hasłem "O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki". Przedszkolaki z Łomży oraz powiatu łomzyńskiego prezentowały wiersze znanych autorów poezji dziecięcej. Wystąpiło aż 36 małych wykonawców. Nasze przedszkole reprezentowały: Aleksandra Sielawa, która zajęła II miejsce oraz Gabriela Nikonowicz zdobywając III miejsce. Ola będzie reprezentowała powiat łomżyński na szczeblu wojewódzkim w Białymstoku.
To wielki sukces dzieci, którym gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
W związku ze Światowym Dniem Ziemi w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas III i VI pod kierunkiem Pani Maroli Hermanowskiej zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Jak rozweselić Panią Ziemię?”, w którym zachęcali wszystkich do dbania o środowisko. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów klasy III. Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, które wrzucano do odpowiednich pojemników. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, rzeki, powietrze, drogi, podrówka, czy place zabaw. Uczniowie wygłosili również hasła mówiące o ochronie przyrody. Mamy nadzieję, że o Ziemię będziemy dbać nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.
Wielkanoc to największe, a zarazem najstarsze święto chrześcijańskie. W związku z tym w naszej szkole w Wielką Środę odbył się uroczysty apel świąteczny. Uczniowie klasy I, II i III pod kierownictwem p. Marioli Hermanowskiej i p. Bogumiły Kenigsman oraz uczniowie klasy IV-V pod kierownictwem p. Danuty Świtajewskiej oraz p. Bogusławy Piaseckiej w inscenizacjach słowno-muzycznych wprowadzili wszystkich w wielkanocny nastrój. Przypomnieli o zwyczajach i symbolach tego święta. Były wiersze, piosenki i życzenia. Pani Danuta Świtajewka podziękowała za udział i zaangażowanie w konkursie "Happy Easter". W nagrodę uczestnicy otrzymali drobne upominki. Mieliśmy też przyjemność dowiedzieć się o tradycjach wielkanocnych panujących we Włoszech. Świąteczną atmosferę podkreślał pięknie przystrojony stół, na którym nie zabrakło ozdób i symboli wielkanocnych.
11 kwietnia mieliśmy okazję ponownie gościć w murach naszej szkoły artystów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży.
W spotkaniu zatytułowanym „Bajkowa podróż” w świat bajek przeniosła nas muzyka z Kubusia Puchatka. Uczniowie mogli wysłuchac również piosenki z tak znanych bajek jak: Pocahontas, Roszpunka, Piękna i Bestia, Król Lew. Wszystkich uczniów porwała do wspólnego śpiewania piosenka z filmu Krainy Lodu pt. "Mam tę moc". Na zakończenie muzycznej wycieczki po bajkowym świecie uczniowie usłyszeli równie ulubioną muzykę z Gwieznych Wojen. W zorganizowanym przez prowadzącego konkursie "aktywnego słuchacza" uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania, otrzymując w zamian drobne upominki.
Gości pożegnaliśmy gromkimi brawami, okazując swoją wdzięczność za kolejne niezwykłe spotkanie.