Dziś w naszej szkole odbyło się peczenie "Busłowych Łap". Właśnie tę tradycję postanowiło przywrócić do życia w dolinie Narwi Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które we współpracy z Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi zorganizowało w Szkole Podstawowej w Drozdowie pieczenie tych przysmaków.
Uczniowie naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowaniu tych przysmaków. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał od organizatorów kubek oraz koszulkę z wizerunkiem bociana.
Na zwięczenie tradycji jedna z "Busłowych Łap" została złożona z gnieździe bocianim w okolicach szkoły.
Dokładną relację z tego zdarzenia zaprezentowano na www.mylomza.pl.
Pieczenie ciastek to nie jedyny projekt realizowany obecnie. O programie ochrony bociana białego już informowaliśmy, jak też o kamerze umieszczonej w bocianim gnieździe, dzięki której codziennie możemy podglądać życie ptasiej rodziny: www.ptop.org.pl
W naszej szkole tradycyjnie już od wielu lat uczniowie wraz z nauczycielami wykonuja palmy. W ten sposób staramy się podtrzymywać i kultywować tradycje wielkanocne. Wszyscy z wielkim zapałem przystępują do pracy przy palmach. Uczniowie robią je indywidualnie lub w parach. Wykorzystują do tego wcześniej zgromadzone materiały. Powstaje wiele małych palemek i jedna wielka, która trafia do miejscowego kościoła. Na koniec pracy wszyscy prezentują swoje palmy. Są one piękne, pomysłowe, a każda inna. Mamy nadzieję, że w Niedzielę Palmową każdy ze swoją palmą wyruszy na uroczystą procesję.
Dnia 24.03.2017r. w Szkole Podstawowej w Drozdowie odbył się szkolny konkurs recytatorski pt.„Baje, bajki, bajeczki”. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie klas
I-VI (31 uczestników) oraz przedszkolaki (9 dzieci).
Cele konkursu:
Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Marzena Magdziak, Pani Jolanta Danowska, Pani Mariola Hermanowska i Pani Bogumiła Kenigsman oceniając wystąpienia dzieci, brała pod uwagę następujące kryteria:
- dostosowanie utworu do wieku i wrażliwości emocjonalnej dziecka,
Szkolne jury przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.
Wśród uczniów klas I-III
I miejsce zajęła Zofia Faryna – kl.III
II - Julia Mertin – kl. III
III - Dawid Baranowski – kl. II.
Wyróżnienia: Amelia Cieśnicka i Sofia Di Stefano – kl II, Wiktoria Ksepka i Nikola Kotowska – kl. III.
W kategorii uczniów klas IV-VI
I miejsce – Justyna Żebrowska – kl. VI
II – Katarzyna Sokalska – kl. VI
III – Oliwia Nikonowicz – kl. IV
Wyróżnienia: Dawd Nikonowicz – kl. IV i Przemysław Faryna – kl. VI.
Wszystkich zwycięzców nagrodzono brawami, dyplomami oraz celującymi ocenami z języka polskiego. Uczniowie, którzy zajęli miejsca I – III zostali też wytypowani na eliminacje gminne, które odbędą się dnia 06.04.2017r. w GOK w Piątnicy. Gratulujemy i życzymy im dalszych zwycięstw.
Rekolekcje dla uczniów naszej szkoły odbyły sie w tym roku 23 i 24 marca. Uczniowie przed nabożeństwem zorganizowali apel na którym uczniowie klasy IV-V przedstawili kodeks dobrego kolegi w związku a kampanią społeczną Cartoon Network z Grzegorzem Krychowiakiem "Bądź kumplem, nie dokuczaj".
Klasa VI zaprezentowała scenkę kuszenia Jezusa na pustyni, podczas której wyznaczeni uczniowie mieli skutecznie sprzeciwić się ptóbom kuszenia.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948r. Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja.
Czym jest depresja?
To choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. U osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: -brak energii, brak apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy. Na depresję może zachorować każdy. Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji .
Uczniowie klasy szóstej, jako najstarsi w szkole zostali wprowadzeni w tematykę dotyczącą depresji. Przeprowadzono lekcję wychowawczą na temat ,,Depresja może dotknąć każdego – jej objawy, przyczyny i sposoby pomocy”. Opracowano również ulotki dla rodziców, które rozdano na zebraniach.
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole przebiegał pod hasłem: „Dzień życzliwości, pozytywnego myślenia i uśmiechu”.
Najmłodsze dzieci już od samego rana obdarowywały się karteczkami z życzliwymi wpisami.
Pod kierunkiem wychowawców przedszkolaki oraz uczniowie poszczególnych klas przygotowali piosenki, scenki, prezentacje oraz plakaty promujące: życzliwość, przyjaźń, uprzejmość czy przyjazne gesty. Dodatkowym akcentem podkreślającym ten niezwykły dzień stały się uśmiechnięte buźki oraz promienne słoneczka przypięte do strojów dzieci i nauczycieli.
Zadbajmy, aby ciepłych i życzliwych słów, pozytywnych zachowań czy gestów nie zabrakło na co dzień, bo „uprzejmość i uśmiech nic nie kosztują, a wiele skutkują”.
17 marca w naszej szkole gościoło studio artystyczne "Arena". Dzieci obejrzały przedstawienie pt "Przygoda w Nierobkowie". Wszyscy uczniowie żywo reagowały na bohaterów i angażowały się w ich przygody. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi oklaskami.
Zgodnie z zapotrzebowaniem naszej szkoły pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łomży przeprowadził z uczniami klas IV-VI zajęcia na temat: "Zanim spróbujesz"-wpływ środków psychoaktywnych na zachowania dzieci i młodzieży.
Dzieci zostały zapoznane ze szkodliwym działaniem używek: narkotyków, dopalaczy, alkoholu, papierosów. Omówiono schemat uzależnienia, zapoznano z etapami leczenia uzależnień, skutki zdrowotne oraz niepożądane działania używek. Zaprezentowane prawdy i mity dotyczące używek pokazały jak bardzo są one niebezpieczne dla człowieka.
Uczniowie wiedzą już jak bardzo destrukcyjne działanie na nasze funkcjonowanie ma stosowanie jakichkolwiek używek oraz dlaczego należy się ich wystrzegać.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, które w tym roku obchodzone jest pod hasłem "Depresja-porozmawiajmy o niej" w naszej szkole 21.03.2017r. (wtorek) ogłaszamy Dniem pozytywnego myślenia i życzliwości. Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia do tej akcji.
Dnia 13.03.2017r. w poniedziałek, dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję zobaczyć niezwykły zbiór eksponatów zgromadzonych na "Ranczu" u Pana Kozikowskiego. Mogliśmy nie tylko obejżeć, ale i dotknąć: żelazko z duszą, sanie i bryczkę konną, drewniany kufer, starą beczkę, zabytkowe radio, lampy naftowe oraz wiele sprzętów gospodarstwa domowego. Pan Kozikowski oprowadził nas również po drewnianej chatce kurpiowskiej. Wszystkie eksponaty gromadzone były przez blisko 20 lat. Dzieci były zachwycone żywą lekcją historii. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się odwiedzić to miejsce.
Dzień Kobiet w naszej szkole był naprawdę wyjątkowy. Każda kobieta w szkole była obdarowana przez płeć przeciwną upominkiem, życzeniami oraz uśmiechem. Aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczynom, klasa szósta przygotowała kabaretowy program artstyczny. Entuzjazm publiczności wzbudziły też liczne piosenki prezentowane przez uczniów klas naszej szkoły.
Dzień naleśnika to nic innego jak angielski odpowiednik Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy popielcowej. Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ naleśniki były sposobem na wykorzystanie wszelkich zapasów wartościowych produktów takich jak jaja, mleko, mąka, cukier które to zostały zakazane w czasie 40 dniowego postu.
Zwyczaj zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Była ona tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do Kościoła. Obawiając się spóźnienia do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z chusteczką na głowie do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Do dziś odbywa się tutaj wyścig na trasie z rynku do kościoła a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy (musi się obrócić w powietrzu). Która pierwsza dobiegnie do kościoła i poczęstuje dzwonnika naleśnikiem - ta wygrywa – dostaje buziaka od dzwonnika.
Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali przedszkolakom przedstawienie w języku angielskim pt. "Magic spell". Dzieci samodzielnie przygotowały kukiełki bohaterów oraz prowadziły dialogi w języku angielskim. Na koniec zaśpiewały wspólnie z przedszkolakami. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spektaklu głośno powtarzając angielskie słówka. Dzieci były zachwycone występem swoich starszych kolegów i czekają na więcej.
Uczniowie klasy III postanowili zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze. Wybrali się z wizytą do dzieci z przedszkola. Wcześniej każdy wybrał i przygotował wiersz, który samodzielnie przeczytał najmłodszym słuchaczom. Tematyka utworów była różna. Były wiersze znane i mniej znane. Czytali wszyscy! Trzecioklasiści starali się, aby czytanie wypadło jak najlepiej! Najmłodsi z dużym zainteresowaniem i skupieniem słuchali starszych kolegów. Wiersze najwyraźniej spodobały się dzieciom. Bez problemu udzielali pełnych odpowiedzi na pytania zadawane przez czytających. Wszyscy świetnie się bawili! To była udana, wspólna lekcja czytania. W nagrodę trzecioklasiści otrzymali kolorowe naklejki. Mamy nadzieję, że chociaż na trochę udało się nam wprowadzić najmłodszych w świat literatury oraz wzbudzić ich zainteresowania czytelnicze.
Tłusty czwartek w naszej szkole odbył się bardzo hucznie. Z inicjatywy samorządu uczniowskiego konćzący się karnawał uczczono dyskoteką szkolną. Wszyscy bawili się przy swoich ulubionych piosenkach. Didżej preznetwał liczne dedykacje płynące od uczniów. Rodzice przygotowali słodką niespodziankę dla bawiących się uczniów w postaci pysznych pączków. Dziękujemy za udaną zabawę!
14 lutego mieliśmy okazję ponownie gościć w murach naszej szkoły artystów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży.
W spotkaniu zatytułowanym „Walentynkowa podróż po świecie” wystąpili: Pani Żaklina Olchowicz grająca na skrzypcach, Pan Michał Olchowicz – akordeon i prowadzący Pan Mateusz Goc – waltornia.
Na początku w atmosferę zimowego krajobrazu, ale cichego, spokojnego domku, w którym płonie ogień w kominku, wprowadził nas utwór Vivaldiego „Zima” z „Czterech pór roku”. Następnie prowadzący przedstawił historię święta walentynek. Opowiedział o tradycjach walentynkowych w różnych krajach. Z kolei usłyszeliśmy fragment utworu austriackiego kompozytora – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Uświadomiliśmy sobie, że jednym ze sposobów zdobycia serca wybranki było napisanie dla niej utworu. Tak uczynił Beethoven, który skomponował utwór miłosny „Dla Elizy”, a jego fragment zaprezentowany przez artystów dostarczył nam wielu wrażeń.
W dalszej części walentynkowej podróży przenieśliśmy się do Hiszpanii i usłyszeliśmy fragment opery G. Bizeta „Carmen”, a następnie do orientalnych krajów arabskich, skąd wywodzi się „Szeherezada”. Na zakończenie artyści zaprezentowali nam utwory współczesne – Elvisa Presley „Love me tender” (Kochaj mnie czule) oraz żywiołowe tango argentyńskie Astora Piazzalla „Libertango”.
Gości pożegnaliśmy gromkimi brawami, okazując swoją wdzięczność za niezwykłe, walentynkowe spotkanie.
19 stycznia 2016r. był dniem wyjątkowym dla naszej szkoły. W tym dniu odbyła się bowiem „Choinka szkolna”. Na pięknie przyozdobionym korytarzu szkolnym zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie. Najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie klas I-III – przygotowali piękny program artystyczny dla babć i dziadków. Przesłanie miłości i wdzięczności od wnucząt trafiło do wszystkich uczestników uroczystości. Dopełnieniem życzeń były uściski, laurki i prezenty. Całą choinkową imprezę uświetniły również liczne konkursy i tańce prowadzone przez szkolnego didżeja. Uczniowie i rodzice przyjęli swoich gości poczęstunkiem zorganizowanym w klasach. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie do przedszkolaków Mikołaja. Wspaniała zabawa do późnych godzin wieczornych, bogaty i ciekawy program choinki szkolnej sprawił, że owe wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych.
Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniach i organizacji choinki.
Tuż przed feriami w Szkole Podstawowej w Drozdowie odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z przedstawicielami policji i straży pożarnej. Tematem spotkania były przede wszystkim zbliżające się ferie zimowe. Pracownicy Policji i Straży Pożarnej zapoznali uczniów z zasadami bezpieczeństwa na drodze, stokach narciarskich, ale też w domu czy w podróży. Ponadto dzieci przypomniały sobie zasady wzywania służb mundurowych w razie zagrożeń i wypadków.
Uczniowie zachęcani zostali także do udziału w konkursach plastycznych organizowanych przez Komendę Główną Policji i Straży Pożarnej. Jednym z nich jest "Stok nie jest dla bałwanów".
ZAPRASZAMY
do obejrzenia Parafialnego Przeglądu Jasełek przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Drozdowie oraz Szkołę Podstawową w Rakowie.
Uroczystość odbędzie się po mszy świętej 4 stycznia 2017 o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Drozdowie.
Jak co roku rodzice przygotowują poczęstunek w szkolnej kawiarence.
NIE PRZEGAP TAK WAŻNEGO WYDARZENIA W NASZEJ SZKOLE!