W tym dniu cała szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji sprzątanie świata. Wszystkie klasy uporządkowały najbliższe otoczenie wokół naszej szkoły oraz Drozdowie i Niewodowie.
Wczoraj, 9 czerwca 2016 w sali konferencyjnej Kuratorium Oswiaty w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „W barwach biało-czerwonych” realizowanego z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.
Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu i wręczone nagrody główne ufundowane przez Podlaskiego Kuratora Oświaty, wyróżnienia i pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w projekcie.
W konkursie wzięło udział 20 przedszkoli oraz 59 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie spośród szkół i placówek, które wzięły udział w projekcie.
Szkoła podstawowa w Drozdowie była jedyną szkołą powiatu łomzyńskiego, która w ramach projektu została doceniona.
Jest to niewątpliwy sukces. Dziękujemy za zaangażowanie w organizację nauczycieli, uczniów i rodziców
|
Podczas spotkań z dziećmi, policjanci szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo pobytu nad wodą. Wyjaśniali, w jaki sposób obronić się przed atakiem agresywnego psa oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Przypominali też o odblaskach. Dodatkowo, policjanci prezentowali sprzęt, który wykorzystywany jest w codziennej służbie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach zadając wiele pytań.
"Każde państwo ma symbole,
które znają inne kraje.
Hymn państwowy, godło, flaga-
im szacunek się oddaje..."
Dnia 29.04.2016 roku bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Święto Flagi i Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na długo wcześniej przygotowaliśmy z naszymi bardzo zdolnymi rodzicami i uczniami dekoracje w barwach narodowych. Biel i czerwień - dwa kolory, które każdy Polak zna. To nasz symbol narodowy, co od lat niezmiennie trwa. Te święta uczciliśmy swoimi biało-czerwonymi strojami a na koniec przemarszowaliśmy ulicami Drozdowa. Odwiedziliśmy Muzeum Przyrody oraz pobliskie miejsca pamięci narodowej. Od Dziś nawet najmłodszy uczeń naszej szkoły będzie wiedział dlaczego należy świętować 2 i 3 maja.
Nadleśnictwo Rajgród wspólnie z Okręgową Radą Łowiecką w Łomży zorganizowało konkurs plastyczny „Lisek Chytrusek” dla szkół podstawowych. Konkurs został rozstrzygnięty 22.12.2015 roku. W konkursie udział wzięło 585 uczniów reprezentujących 18 szkół. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Tematem przewodnim tegorocznego dnia zdrowia jest : CUKRZYCA. W związku z tym 6 kwietnia w naszej szkole odbył się apel. Wcześniej przeprowadzone zostały rozmowy, pogadanki oraz lekcje dotyczące cukrzycy. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematyczna. Uczniowie klas starszych przygotowali informacje o cukrzycy. Zapoznali z typami cukrzycy oraz jej objawami. Następnie przedstawili przyczyny tej choroby, jej objawy oraz sposoby jej leczenia. Na przykładzie opisu chorej dziewczynki uczniowie dowiedzieli się jak postępować na co dzień z cukrzycą. Na koniec wszyscy obejrzeli film edukacyjny pt.: „Cukrzyca- Przewodnik dla Rówieśników”. Mamy nadzieję, że w ten sposób zwiększyliśmy wiedzę o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym jej obciążeniu i poważnych następstwach.
Wielkanoc to największe, a zarazem najstarsze święto chrześcijańskie. W związku z tym w naszej szkole w Wielką Środę odbył się uroczysty apel świąteczny. Uczniowie klasy II i III pod kierownictwem p. Marioli Hermanowskiej i p. Bogumiły Kenigsman wprowadzili wszystkich w wielkanocny nastrój. Przypomnieli o zwyczajach i symbolach tego święta. Były wiersze, piosenki i życzenia. Klasa V pod kierownictwem p. Danuty Świtajewkiej zapoznali uczniów z obchodami Wielkanocy w innych krajach. Świąteczną atmosferę podkreślał pięknie przystrojony stół, na którym nie zabrakło ozdób i symboli wielkanocnych.
Zdjęcia żurawi autorstwa wybitnych fotografów: Waldemara Bzury, Ryszarda Czerwińskiego, Ireneusza Dziugieła, Huberta Jasionowskiego oraz Grzegorza i Tomasza Kłosowskich można oglądać w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wystawa „Żurawie nie znają granic” ukazuje ich życie, zwyczaje i... fotogeniczność. Była już prezentowana między innymi w Szwecji, Niemczech i Rosji.
– Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Drozdowa, zwłaszcza, że wiele tych zdjęć zostało wykonanych na terenie dawnego województwa łomżyńskiego w dolinie Biebrzy – podkreśla Marian Szymkiewicz, dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie, które zebrało kolekcję liczącą 60 zdjęć.
Od kilku lat w naszej szkole, uczniowie wraz z nauczycielami, tuż przed Niedzielą Palmową wykonują tradycyjne palmy. Wcześniej dzieci przygotowują papierowe dekoracje i gromadzą potrzebne materiały. Z wielkim entuzjazmem i zapałem przystępują do pracy. Powstaje wówczas wiele małych palemek zrobionych przez dzieci oraz jedna wielka palma wykonana wspólnie przez nauczycieli i uczniów. Jest wtedy co podziwiać! Największa z nich trafia do kościoła w Drozdowie, gdzie jest niesiona w procesji w Niedzielę Palmową. Wszyscy zgodnie przyznają, że w następnym roku palmy będą jeszcze piękniejsze. Cieszymy się, że w ten sposób możemy podtrzymywać i kontynuować zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Tak wiec w Niedziele Palmową wyruszamy na procesje z naszymi palmami
W ramach realizowanego projektu czytelniczego „Z książką za pan brat” dnia 04.03.2016r. w Szkole Podstawowej w Drozdowie odbył się apel pt. „Dziwny sen Hani”. Przygotowali go uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Jolanty Danowskiej.
Przedstawienie miało na celu uświadomienie uczniom korzyści wynikających z czytania, a także poszanowania książek. Nasi mali aktorzy zadbali o kostiumy i rekwizyty właściwe ich rolom.
Dwaj uczniowie – Marek i Jacek to chłopcy, którzy wyśmiewają Hanię – dziewczynkę spędzającą swój wolny czas na czytaniu książek. Pozostałe dzieci biorące udział w przedstawieniu wcielają się w postacie baśniowych bohaterów: Kota w Butach, Krasnala, Czerwonego Kapturka, Sierotkę Marysię, Pinokia. To one wnoszą skargi na osoby wypożyczające książki z biblioteki, które zamiast je czytać, niszczą. Na zakończenie przedstawienia żale baśniowych przyjaciół docierają do serc opornych czytelników. Obiecują oni zmienić swoje nastawienia czytelnicze i zająć się konserwacja zbiorów bibliotecznych.
Mamy nadzieję, że apel trafił do szerszego grona odbiorców naszej szkoły, którzy uświadomią sobie, że czytanie książek to jeden ze skutecznych sposobów spędzania wolnego czasu.
Światowy Dzień Rzucania Palenia w tym roku przypada na 19 listopada .W związku z tym na szkolnym korytarzu zawisły plakaty przypominające o szkodliwości palenia. Tego dnia odbył się również apel, na którym uczniowie przedstawili ujemne działanie papierosów. Młodsi uczniowie zaprezentowali hasła o tej tematyce, zaś starsi przygotowali prezentację „Papierosy”.Zwrócono również uwagę na narkotyki i ich działanie. Podkreślono w jaki sposób niszczą organizm. Chłopcy z klasy VI przygotowali krótką prezentację na ten temat.
Dnia 18 listopada br. w ramach kampanii edukacyjnej „Pola tętniące życiem” przeprowadzono akcję sadzenia wierzby. Jej celem było zwiększenie i ochrona bioróżnorodności na terenach rolniczych.Została ona zorganizowana przez ŁPKDN.W akcji sadzenia wierzby wzięła udział klasa V pod kierunkiem p. Marioli Hermanowskiej.Dzięki życzliwości rodziców ucz. Kingi Nierwińskiej sadzonki mogły być posadzone na polu (teren ŁPKDN).Wszyscy ubrani w specjalne koszulki z wielkim zapałem posadzili kilkadziesiąt sadzonek.Wiosną sprawdzimy czy wszystkie się przyjęły ,a następnie będziemy je prowadzić w formie drzewiastej z jednym pniem.
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy jako państwo suwerenne i niepodległe.
Pamiętając o tych wydarzeniach, dnia 10.11.2015r. w Szkole Podstawowej w Drozdowie obchodziliśmy zbliżającą się 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły w strojach galowych. Dzieci ze wszystkich klas pod kierunkiem nauczycielek – Pani Jolanty Danowskiej i Pani Bogusławy Piaseckiej przygotowały uroczysty apel. Został on rozpoczęty wprowadzeniem Flagi Polski przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Dwa głosy o 11 listopada”.
W części słownej mali aktorzy wcielili się w role: przewodniczki muzeum, nauczycielki, damy z wachlarzem, dziadka, babci, uczniów znających i ceniących historię Polski oraz tych, którzy negują sens powrotu do przeszłości. Wspominali o ważnych wydarzeniach poprzedzających odzyskanie niepodległości: rozbiorach, powstaniach, I wojnie światowej. Mówili o bohaterstwie tych, którzy trwali w wierze, że państwo polskie znów będzie silne.
W część słowną inscenizacji włączono liczne pieśni patriotyczne i żołnierskie, np.: „Dziewczyno z granatem”, „Barbaro, o Barbaro”, „Sen”, „Kocham wolność”, „Bo w piechocie fajno jest”, „Przybyli ułani...”, „Rota” wykonywane solo, w duecie lub zespołowo.
Szczególnego nastroju uroczystości nadawała zgodna z tematyką dekoracja korytarza, a także stroje i rekwizyty uczniów występujących w montażu słowno-muzycznym.
Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych uczniowie uczą się patriotyzmu, poznają symbole narodowe, historię ojczyzny oraz drogę do wolności państwa polskiego.
Po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Drozdowie odbył się Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Współorganizatorem imprezy były obok szkoły w Drozdowie . Patronat honorowy objęła starosta powiatowy p.Elżebieta Parzych .Uczniowie ze szkół podstawowych w Rakowie Boginiach , Piątnicy , Kisielnicy , Olszynach , Dobrzyjałowie, Drozdowie, Kupiskach oraz ze szkół nr 2 i 4 z Łomży. W sumie na scenie zaprezentowało się 37 zespołów i solistów.
Celem konkursu było :
-radosne obchody Święta Niepodległosci
-popularyzacja pieśni i piosenki patriotycznej wśród dzieci i młodzieży
-pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy ojczyzny
-rozwijanie aktywnego udziału szkoły w życiu społeczności lokalnej
-kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni patriotycznej
Jury w składzie : -p. Witkowski DyrektorSzkoły Muzycznej w Zambrowie
-p. Anna Archacka Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie
-ks. Aleksander Suchocki probosz pw. parafii św. Jakuba Apostoła w Drozdowie przyznało nastepujące nagrody i wyróżnienia :
W kategorii solistów z klas I-III :
I Amelia Truszkowska SP Rakowo
II Ada Mucha Sp Nr2 w Łomży
III Jan Bienias SP Nr2 w Łomży
Wyróżnienia :
Maja Żelechowska SP Kupiski
Maja Ciżewska SP Kupiski
W kategorii solistów klas IV-VI :
I Michał Ejza SP Dobrzyjałowo oraz Julia Szczubełek SP Nr 2 W Łomży
II Justyna Żebrowska SP Drozdowo
III Łukasz Sopczyński SP Kisielnica
Wyróżnienia :
Hubert Staniurski SP Kisielnica
Anna Kopczewska SP Piątnica
W kategorii zespół wokalny klasy I-III :
I Duet Anna Łada oraz Aleksandra Obrycka SP Nr2 w Łomży
II Zespół SP Drozdowo
III Zespół ,,Pierszaczki'' SP Kupiski
Wyróżnienia :
Duet Nikola Kotowska oraz Dawid Baranowski z SP Drozdowo
Zespół wokalny SP Olszyny
W kategorii zespół wokalny klasy IV-VI :
I Zespół ,,Misyjne Serduszka'' SP Nr2 w Łomży
II Zespół SP Dobrzyjałowo
III Chór SP Olszyny
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Drozdowie ponownie znakomicie zaprezentowali się przy szachownicach. Wcześniej okazali się zdecydowanie najlepsi w mistrzostwach gminy Piątnica. Zarówno drużyna dziewcząt i chłopców nie miała sobie równych na tym szczeblu rozgrywek zajmując I miejsca. Tym razem młodzi szachiści z Drozdowa bardzo dobrze spisali się w mistrzostwach powiatu łomżyńskiego. Dziewczęta z naszej szkoły okazały się najlepsze i zapewniły sobie tytuł mistrzowski na szczeblu powiatu. Mistrzowską drużynę tworzyły Kinga Karwowska, Weronika Malinowska, Katarzyna Sokalska, Kinga Nierwińska i Patrycja Sielawa. Podczas tej samej imprezy sukces odniosła także drużyna chłopców z SP Drozdowo. Przemysław Nierwiński, Mateusz Malinowski, Jakub Ostrowski, Mariusz Ostrowski i Mateusz Truszkowski zostali wicemistrzami powiatu łomżyńskiego w szachach. Dodajmy, że zarówno dziewczęta i chłopcy z Drozdowa zapewnili sobie awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się wkrótce w Łomży. Naszym szachistom gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy dobrych wyników na kolejnym szczeblu rywalizacji w "królewskiej grze"
W Szkole Podstawowej w Drozdowie uczniowie uczęszczający do klasy pierwszej mieli ślubowanie i pasowanie na ucznia. Nim jednak do tego doszło przed całą Radą Pedagogiczną, zaproszonymi gośćmi i starszymi kolegami i koleżankami udowodnili, że zasługują, aby być uczniami naszej szkoły. Do grona uczniów p. dyrektor Irena Przybylak przyjęła trzynaścioro maluchów. Asystowała jej w tym nauczycielka klasy I - p.Kamila Najdyhor, o oprawę muzyczną zadbała p.Bogusława Piasecka. Nie zabrakłorównież upominków dla pierwszoklasistów.
Trzy uczennice Szkoły Podstawowej w Drozdowie zdobyły brązowe medale finału wojewódzkiego turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku". W turnieju wojewódzkim w Sokółce w kategorii do lat 12 w zespole UKS Łomżyczka Łomża zagrały Daria Brulińska, Ewelina Ostrowska i Weronika Arnister. Obok naszych piłkarek w zespole grały zawodniczki ze Szkół Podstawowych nr 7, 9 i 10 w Łomży. Podczas imprezy w Sokółce drużyna z naszymi uczennicami w składzie najpierw w grupie ćwierćfinałowej w pokonanym polu pozostawiła ekipy UKS Perły Perlejewo i SP Szczuczyn. W półfinale po bardzo zaciętym pojedynku drużyna prowadzona na turnieju przez pana Henryka Pestkę i Artura Piaseckiego minimalnie uległa późniejszemu triumfatorowi całej imprezy UKS Poświętne 1:2. Na koniec w spotkaniu o trzecie miejsce w turnieju zespół złożony z zawodniczek z Łomży i Drozdowa zwyciężył drużynę z Zakrzewa Starego 1:0 i zapewnił sobie brązowe medale na szczeblu województwa podlaskiego. Oprócz medali każda z zawodniczek otrzymała również drobne upominki od Polskiego Związku Piłki Nożnej i głównego sponsora imprezy.
Brązowe medalistki turnieju wojewódzkiego w Sokółce. W dolnym rzędzie od lewej Weronika Arnister, Daria Brulińska i Ewelina Ostrowska.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Drozdowie składają serdeczne podziękowanie za pomoc i wsparcie w organizacji I Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu - Drozdowo 2013. Dzięki hojności i życzliwości Państwa udało nam się zrealizować to przedsięwzięcie. Wyrażamy naszą wdzięczność i pozdrawiamy w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Drozdowie. Dziękujemy:
Starostwu Powiatowemu w Łomży wraz ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim za objęcie patronatem oraz za nagrody dla laureatów , Dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Zambrowie - Krzysztofowi Witkowskiemu za współpracę i przewodniczenie pracom komisji konkursowej, Parafii pw. św. Jakuba w Drozdowie i ks. Aleksandrowi Suchockiemu za pracę w komisji konkursowej i nagrody konkursowe, Muzeum Przyrody w Drozdowie i dyrektor Annie Archackiej za pracę w komisji konkursowej , Państwu Elżbiecie i Leszkowi Żochowskim za ufundowanie nagród, rodzicom uczniów naszej szkoły za pomoc w organizacji i przygotowania konkursu.
Męska cześć Szkoły Podstawowej w Drozdowie jak co roku zadbała o dobrą zabawę naszych pań. Przygotowali oni ciekawy i jednoczęśnie ze sporą dozą humoru spektakl o historii obu płci. Zaczynając od Adama i Ewy, a kończąc na czasach współczesnych panowie zaprezentowali swoją teorię na temat kobiecości i męskości. Oczywiście jak w klasycznym teatrze wszystkie role, zarówno męskie i kobiece, odegrali panowie. Szczególnie wielkimi brawami nagrodzeni zostali najmłodsi tancerze, którzy zaprezentowali fragment baletu "Jezioro łabędzie". Oczywiściście po zakończeniu spektaklu panowie nie zapomnieli o życzeniach i kwiatach dla wszystkich pań z naszej szkoły.
W pierwszych dniach listopada dziewczyny z naszej szkoły poraz kolejny wykazały się wysokimi umiejętnościamy szachowymi. Tym razem wzięły udział w zawodach półfinału wojewódzkiego w szachach. W gronie najlepszych szachistów z byłego województwa łomżyńskiego zespół ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie zajął czwartą lokatę. Drużyna występujac w składzie: Justyna Zaczek, Edyta Golińska, Aleksandra Gątarska i Sandra Golińska w bezpośrednich meczach do zera pokonała zespły z SP 9 w Łomży, SP 2 z Grajewa. Ponadto nasze reprezentantki ograły jeszcze ekipy z SP w Rutkach i SP w Zakrzewie. Oprócz tego szachistki z Drozdowa zremisowąły jeszcze w pojedynku z gospodarzem imprezy grajewską 1. Justynie, Edycie, Oli i Sandrze do miejsca na podium zabrakło jedynie dwóch małych punktów na poszczególnych szachiwnicach przy równiej liczbie punktów meczowych. Gratulujemy naszym zawodniczkom.