XXIII edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” odbyła się dn. 30.11.2023r. W etapie szkolnym wzięła udział duża grupa uczniów. Do dalszego etapu przeszło trzech uczniów: Dominika Nikonowicz kl. VIII, Sielwa Aleksandra kl.VII oraz Sokalska Aleksandra kl.VII. W dniu 7.03. 2024 roku odbył się III etap parkowy konkursu. Do rywalizacji przystąpiło kilka drużyn. Laureatem konkursu została Szkoła Podstawowa im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie. Drużyna ta przeszła do kolejnego etapu konkursu – wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu 2024r w siedzibie Knyszyńskiego Parku Krajobrazowego. Gratulujemy!
Celem XXIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, poszerzanie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt, rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania i szacunku dla przyrody, motywowanie i podejmowanie działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego, umiejętność posługiwania się kluczem do oznaczania gatunków, umiejętność interpretowania mapy i integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń między szkołami i służbami parków krajobrazowych.
Piękne wiersze, śmieszne rymowanki, taniec. Tak męska społeczność naszej szkoły uczciła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Nie zabrakło szlagierów z repertuaru Jana Kiepury, Danuty Rin czy Boba Marleya. Na widowni zasiadły dziewczynki z klas I-VIII i przedszkola, nauczycielki, emerytki, mamy oraz babcie. Wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni, że chłopcy darzą ich szacunkiem i miłością. Nie zapomniano także o święcie Mężczyzny, który przypadł 10 marca. "Trzej Muszkieterowie"- p. Dyrektor, p. Piasecki oraz p. Magdziak zostali wyróżnieni życzeniami i drobnymi upominkami.
W dniu 7.03.2024 odbył się etap parkowy XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu: " Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
Nasi uczniowie są najlepsi w każdej dziedzinie, pokazują to nam na każdym kroku, z czego jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się, że możemy Was wspierać i z Wami pracować.
Chcemy pochwalić się osiągnięciami naszego ucznia Piotra Goleńskiego z klasy VIII, który stworzył własną grę. Tworzenie gry zajęło mu kilka miesięcy wyczerpującej pracy nad tworzeniem skryptów, grafiki czy budiwaniu i szlifowaniu postaci. Warto podkreślić, że Piotrek stworzył grę w języku angielskim.
Zachęcamy do zagrania w grę Piotra. https://jakekleiner.itch.io/pain-gain-starring-joe
Życzymy powodzenia w dalszych sukcesach.
W naszej szkole odbył się konkurs informatyczny pt. " Szkolny Mistrz Klawiatury". Konkurs cieszył się licznym zaangażowaniem uczniów, którzy chętnie stawili czoła temu wyzwaniu. Uczniowie musieli przepisać przygotowany tekst w jak najszybszym czasie oraz popełniając jak najmniej błędów.
Szkolnym Mistrzem Klawiatury w kategorii kl. IV-V została Izabela Pawluk uzyskując czas 7:43s popełniając 8 błędów
Szkolnym Mistrzem Klawiatury w kategorii kl.VI-VIII został Dominik Sielawa uzyskując czas 3:22s popełniając 2 błędy.
Wszytskim bardzo dziękujemy za udział i zachęcamy do wykonywania ćwiczeń usprawniających technikę szybkiego pisania na klawiaturze.
Sukces recytatorów! Od kiedy nasza szkoła nosi imię Rodziny Lutosławskich czujemy się w obowiązku propagować wiedzę o patronie. Dlatego podczas wojewódzkiego konkursu recytatorskiego "Podlaskie w moim sercu" uczniowie klasy 7 deklamowali fragmenty pamiętnika Wacławy Lignowskiej, która opisała we wspomnieniach życie codzienne Lutosławskich. Pomysł okazał się doceniony. Jan Piasecki jednogłośnie według jury zasłużył na I miejsce, a Klaudia Kotowska zdobyła wyróżnienie. Gabriela Nikonowicz również poradziła sobie świetnie. Wszyscy godnie reprezentowali imię naszej szkoły! Brawo!
V edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu” za nami. Uczennica klasy VII Ania Rybińska zdobyła III miejsce w kategorii fotograficznej! Życzymy dalszych sukcesów! Rozwijaj swoją pasję, gdyż zdecydowanie masz wielki talent. Gratulujemy!
W bibliotece trwają ostatnie pracę przed wypożyczeniem nowości czytelniczych. Dzięki hojności członków Rodziny Lutosławskich otrzymaliśmy w prezencie książki o wartości 1200 zł. Młodzież już nie może się doczekać, kiedy przeczyta nowe książki. Serdecznie dziękujemy!
Kolejne ciekawe eksperymenty na lekcji przyrody. Dziś nasi uczniowie na lekcji przyrody wspólnie przeprowadzali eksperymenty. Stworzyliśmy bańkę mydlaną, która nie pęka. Utworzyliśmy tęczę oraz lawę w słoiku. A na koniec sprawdzaliśmy dlaczego pieprz ucieka oraz jak to się dzieje, że po obróceniu szklanki woda nie wylewa się ☺️
W ubiegły piątek Stanisław Świerżewski student II roku historii na Uniwersytecie Jagiellońskim podzielił się z uczniami naszej szkoły swoją pasją do historii. Mimo młodego wieku ma duże doświadczenie w starciu z historią. Już jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 a potem Liceum Katolickiego w Łomży zdobył tytuł laureata XXV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922 O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej".Dzięki temu sukcesowi i tytułowi, Staś zdobył 100 % punktów na maturze z historii i miał zagwarantowany indeks na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie już w pierwszej klasie liceum. Przygodę z historią „ zaczął "od podróży z rodzicami do zamków, gdy był 4-latkiem". Jako 6-latek dostał pod choinkę leksykon zamków polskich i to rozpoczęło jego historyczną przygodę. W 2020 roku był wolontariuszem badań archeologicznych na Starym Rynku w Łomży oraz w kościele Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu. Zawsze podkreślał,że marzy aby być wykładowcą na UJ w Krakowie i do tego dąży. Staś przekazał uczniom „magiczne przesłanie”,że każdy może znaleźć swój cel w życiu i oprzeć go na pasji ,mozolnej i wytrwałej pracy a przede wszystkim czytaniu niezliczonej ilości książek z własnej nieprzymuszonej woli. Po prezentacji historycznej i pokazywaniu znalezisk archeologicznych z Rynku w Łomży,uczniowie zadawali Stasiowi pytania związane z przygotowywaniem się do konkursów i studiowaniu na najlepszym uniwersytecie w Polsce. Nasz gość zaproponował pomoc w przygotowywaniu się do konkursu „Losy żołnierza polskiego”. Czekamy więc na chętnych!!! Pamiętajcie w każdym z nas jest jakiś talent!!! Odnajdźcie go w sobie już dziś.
Kulturalne zachowanie przy stole u pierwszaków. Takie zajęcia odbyły się dziś w klasie I. Nasze dziewczynki poznały dziś podstawowe zasady prawidłowego zachowania się przy stole, wspólnie nakryły stół i przygotowały klasowy podwieczorek.
Walentynki w naszej szkole. ❤️
Dziś wspólnie świętowaliśmy dzień zakochanych.
Uczniowie z klasy VI i VII wraz z wychowawczynią panią Danutą Świtajewską przygotowali z tej okazji pięknie przedstawienie pt. " Miłość niejedno ma imię". ❤️W przedstawieniu "Miłość niejedno ma imię..." uczniowie zaprezentowali zakochanych znanych z literatury: Zakochany Szekspir, Romeo i Julia, Mały Książę i Róża, Oleńka i Kmicic, Danuśka i Zbyszko, Laura i Filon. Recytowano wiersze Wiesławy Szymborskiej i Indelfosa Gałczyńskiego, zaśpiewano piosenki Sanah "Nic nie zdarza się dwa razy" i "Jestem Twoją Bajką".
Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. 💌
13 lutego przedszkolacy oraz uczniowie klas I – III obejrzeli spektakl pt.: „Pocahontas - indiańska księżniczka”, który przygotował Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. 🎭
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów, z wielkim entuzjazmem reagowali na to co dzieje się na scenie. ☺️
Po przedstawieniu udaliśmy się do strefy odkrywania, wyobraźni i aktywności "SOWA". Był to dzień pełen wrażeń. ☺️
Nasi uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali się podczas Gminnego Konkursu Najpiękniejszych Kolęd i Pastorałek w Olszynach.
W klasach 7-8 Jan Piasecki zajął 3 miejsce.
W kasach 4-6 Aleksandra Ciuchnicka zdobyła 1 miejsce, a Tomasz Goliński wyśpiewał 3 miejsce, wyróżnienie otrzymali Truszkowski Aleksander i Lena Truszkowska. W klasach 1-3 ładnie zaprezentował się duet Marta Pieńkowska i Zosia Pisarska śpiewając "Blask nad Judeą".
Zimowy Bal Maskowy to tematyka tegorocznej choinki. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami panią Martyną Lutostańską, panią Danutą Świtajewską a także przy ogromnej pomocy i zaangażowaniu pani Bogumiły Kenigsman przygotowali niezbędne dekoracje oraz ściankę tematyczną wprowadzając tym wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli w zimowy klimat. Bal rozpoczął piękny i wzruszający taniec salonowy, który zaprezentowali nasi uczniowie.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację tego wyjątkowego dnia bardzo serdecznie dziękujemy 🤍
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie wzięli udział w uroczystościach poświęconych 100 rocznicy śmierci ks. Kazimierza Lutosławskiego oraz 85 rocznicy śmierci Romana Dmowskiego. Młodzież klas VI, VII i VIII wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w drozdowskim kościele we mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz obu wybitnych Polaków. Obecni również byli parlamentarzyści z wicemarszałkiem sejmu Krzysztofem Bosakiem i senatorem Markiem Komorowskim oraz władzami lokalnymi. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji wybitnego historyka prof. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor Żaryn przybliżył wszystkim postać i osiągnięcia Ojca Niepodległości i twórcy nowoczesnej myśli narodowej – Romana Dmowskiego, który właśnie w Drozdowie zmarł 2 stycznia 1939 r. Później wicestarosta łomżyńska Maria Dziekońska wygłosiła prelekcję “Epitafium ks. Kazimierza Lutosławskiego: Nie dajcie się ustraszyć tym, którzy Was prześladują”. Na zakończenie uroczystości zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych złożono kwiaty przy sarkofagu ks. Lutosławskiego oraz przed tablicą R. Dmowskiego i uroczyście otwartą Gabinet Romana Dmowskiego w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie.