Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki przeniosły się do krainy zmysłów. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o zmysłach, brały udział w eksperymentach i zabawach, w których używały różnych zmysły. Dzieci wymieniały nazwy owoców i warzyw, a następnie segregowały je do odpowiednich zbiorów. Najlepszą atrakcją dnia było przygotowanie sałatki owocowej, przy której używały poznane zmysły - a najfaniejszym zmysłem okazał się SMAK.
Kolejny rok w naszej szkole zawitały komisje zorganizowane z okazji XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły na każdej przerwie mogli sprawdzić swoje umiejętności dotyczące tabliczki mnożenia. W tym roku szkolnym wyłoniono 23 Expertów Tabliczki Mnożenia. Gratutujemy!
Kilka dni temu klasa 4 i 5 wraz z wychowawcą Wiolettą Filipkowską wzieła udział w wyjściu integracyjnym połączonym z bardzo ciekawą i zajmującą lekcją w terenie prowadzonym przez panią Teresę Grużewską. Po ciekawej lekcji czekała na dzieci niespodzianka w postaci ogniska. Więcej zdjęć czeka w szkolnym albumie fotograficznym.
W tym tygodniu przedszkolaki przeniosły się w świat dinozaurów
W tym czasie wcielali się w odkrywców, wykopywali "szkielety dinozaurów" i tworzyli swoje własne parki jurajskie, ale najfajnieszą zabawą było eksperymentwanie.
Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw.
W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.
Najwięcej ze wszystkich języków świata funkcjonuje na terenie Azji i Afryki.
Co najmniej połowa światowej populacji jest dwu- lub wielojęzyczna.
Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.
Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.
Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.
Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.
Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.
Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.
W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.
Dziś, 22 września w naszym przedszkolu odbyło się “Powitanie Jesieni”, gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień. 🍁🍁🍁. "Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które porozrzucała po naszej sali. Dzielne przedszkolaki odszukały skarby Pani Jesień i stworzyły piękny kącik na jej cześć. Predszkolaki wybrały się również na spacer, na którym zamieniły się w poszukiwaczy skarbów, na koniec dnia zaśpiewały Pani Jesieni piękną piosenkę o listach. Zobaczcie sami 🍁🍁😀
W poniedziałek 20 września pierwszaki przeżyły niezwykłą przygodę. Przyjazne wróżki wprowadziły dzieci w cudowny świat książek i zapoznały z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. Pierwszaki zdecydowanie popisały się znajomością bajek, odpowiadając na wszystkie zagadki dzięki czemu zdały egzamin i zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Każdy otrzymał ciekawe nagrody.
Dziękujemy Pani Agnieszce Kalskiej i koleżankom ze starszych klas za wspaniale spędzony czas.
Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki dzielili się wspomnieniami oraz pamiątakami z wakacji. Oglądaliśmy rónież zdjęcia rodzinne naszych maluchów. Przedszkolaki dowiedzieli się jakie są rodzaje zdjęć, czym one się różnią oraz że nie każde zjęcie jest kolorowe. Uczyli się również segregować rodzaje zdjęć.
Tym radosnym akcentem pożegnaliśmy lato, a już jutro będziemy witać kolejną porę roku - JESIEŃ
Klasa VI i VII stawia na integrację! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z klasowego ogniska, na którym nie zabrakło pieczonych pianek, ziemniaków i rumianych bułeczek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to był świetny pomysł. Już planujemy kolejne wspólne spotkanie.
W czasie deszczu dzieci się nudzą...słyszymy w znanej piosence. Jedna te słowa nie dotyczą uczniów Szkoły Podstawowej w Drozdowie. W pochmurną sobotę delegacja wraz z Panią Agnieszką Kalską wzięła udział w podsumowaniu projektu "Drozdowo w grze - gra w Drozdowie". Podczas spotkania miała miejsce premiera gry planszowej stworzonej przez dzieci i młodzież pod okiem Pana Tomasza Hermanowskiego. Gra dotyczy historii i zasobów przyrodniczych Drozdowa oraz najbliższej okolicy. Każdy z Was może ją wkrótce pobrać ze strony GOK w Piątnicy i przekonać się, jak wiele trudu kosztowało jej wykonanie.
Gratulujemy świetnego pomysłu i perfekcyjnego wykonania!
W piątek 17 września nasza szkoła jak co roku wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata.
Sprzątanie świata, to nazwa międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem nadrzędnym jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw oraz usunięcie śmieci zalegających poza miejscami do ich składowania. Akcja ta wywodzi się z Australii, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1989 r. Polska uczestniczy w niej od roku 1994. Krajowym patronatem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.
Kilka dni temu uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią Panią Danutą Świtajewską odbyli lekcję w terenie. 🌳🌳