Wczoraj zakończyliśmy akcję charytatywną wspierającą leczenie serca Juli Kierzkowskiej z Jedwabnego. Akcję zorganizowały Szkoły Podstawowe w Rakowie- Boginiach i Drozdowie. Akcja odbyłą się w Kościele Parafialnym w Drozdowie 10 października. Środki uzyskane ze sprzedaży ciast i datków wrzuconych do puszek wyniosła 5000 zł.
Szczególne podziękowania kierujemy dla naszej absolwentki uczennicy liceum plastycznego w Łomży Wiktorii Cieśnickiej, za namalowanie artystycznych prac.
Równie gorąco dziękujemy proboszczowi ks. Aleksandrowi Suchockiemu oraz Pani Dyrektor Monice Składanek, Panu Dyrektorowi Dariuszowi Kossakowskiemu, a także nauczycielom, rodzicom i uczniom.
Niech przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II Bóg udzieli łaski zdrowia Julce i wesprze w tej walce o życie wszystkich zaangażowanych.
Uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Kalską udali się na poszukiwania kasztanów, które przekażemy dla Julci! #timJulki!
BIERZMY Z NICH PRZYKŁAD!!
W poczuciu odpowiedzialność i pamięci o bohaterach już kolejny rok klasa VI i VII postanowiła uporządkować grób saperów oraz grób Rodziny Lutosławskich na cmentarzu parafialnym. Wkrótce wybieramy się tam ponownie ze świeżym kwiatami i zniczami.
Dziś odwiedziliśmy Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Uczestniczyliśmy w fantastycznym, premierowym spektaklu "Mały Książę". Była to wspaniała lekcja przyjaźni, miłości i dorastania. Z zapartym tchem śledziliśmy podróże chłopca. Z żalem opuściliśmy to gościnne miejsce.
Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki przeniosły się do krainy zmysłów. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o zmysłach, brały udział w eksperymentach i zabawach, w których używały różnych zmysły. Dzieci wymieniały nazwy owoców i warzyw, a następnie segregowały je do odpowiednich zbiorów. Najlepszą atrakcją dnia było przygotowanie sałatki owocowej, przy której używały poznane zmysły - a najfaniejszym zmysłem okazał się SMAK.
Kolejny rok w naszej szkole zawitały komisje zorganizowane z okazji XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły na każdej przerwie mogli sprawdzić swoje umiejętności dotyczące tabliczki mnożenia. W tym roku szkolnym wyłoniono 23 Expertów Tabliczki Mnożenia. Gratutujemy!
Kilka dni temu klasa 4 i 5 wraz z wychowawcą Wiolettą Filipkowską wzieła udział w wyjściu integracyjnym połączonym z bardzo ciekawą i zajmującą lekcją w terenie prowadzonym przez panią Teresę Grużewską. Po ciekawej lekcji czekała na dzieci niespodzianka w postaci ogniska. Więcej zdjęć czeka w szkolnym albumie fotograficznym.
W tym tygodniu przedszkolaki przeniosły się w świat dinozaurów
W tym czasie wcielali się w odkrywców, wykopywali "szkielety dinozaurów" i tworzyli swoje własne parki jurajskie, ale najfajnieszą zabawą było eksperymentwanie.
Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw.
W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.
Najwięcej ze wszystkich języków świata funkcjonuje na terenie Azji i Afryki.
Co najmniej połowa światowej populacji jest dwu- lub wielojęzyczna.
Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.
Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.
Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.
Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.
Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.
Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.
W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.
Dziś, 22 września w naszym przedszkolu odbyło się “Powitanie Jesieni”, gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień. 🍁🍁🍁. "Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które porozrzucała po naszej sali. Dzielne przedszkolaki odszukały skarby Pani Jesień i stworzyły piękny kącik na jej cześć. Predszkolaki wybrały się również na spacer, na którym zamieniły się w poszukiwaczy skarbów, na koniec dnia zaśpiewały Pani Jesieni piękną piosenkę o listach. Zobaczcie sami 🍁🍁😀