W niedzielę 9 grudnia w Regionalnym Ośrodku Kultury spotkało się 30 twórców regionalnych i nie zabrakło wśród nich rodziców ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie. Panie: Urszula Pawluk, Dorota Nikonowicz oraz Sylwia Ksepka zaskoczyły nie tylko przygotowanym przez siebie rękodziełem ale także strojem, rodem z opowieści o Świętym Mikołaju. Dzielnym pomocnikiem okazał się pan Tadeusz Bojar ,który prezentował wyroby z naturalnych szyszek i robione na szydełku bombki wykonane przez żonę Ewę. Samorząd Szkolny reprezentowały: pani Danuta Świtajewska i uczennica klasy VI Oliwia Nikonowicz. Pięknym muzycznym tłem tej imprezy był Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, odbywający się jednocześnie wraz z Mikołajkowymi targami twórczości artystycznej. Wśród wielu niezwykle ciekawych i oryginalnych świątecznych ozdób od biżuterii do zabawek – wszystko wykonane własnoręcznie, liczni nabywcy docenili także „drozdowskie” wyroby z wikliny papierowej ,stroiki z naturalnymi szyszkami i gałązkami ,starannie wykonane bombki ,świeczniki z elementami techniki decoupage oraz mnóstwo innych. Rodzice jak co roku wspierają działania SU i zbierają fundusze na organizację Festynu dla Dzieci w Szkole Podstawowej w Drozdowie.
Dzięki udziałowi w tej imprezie, twórczynie z Drozdowa zyskują też możliwość wymiany doświadczeń czy podpatrzenia nowych rozwiązań.
Udział w Mikołajkowych targach to zaledwie początek sprzedaży wyjątkowych ozdób wykonanych przez rodziców i przez dzieci z naszej szkoły .
Zapraszamy wszystkich na kolejną odsłonę Świątecznego szaleństwa już w tę niedzielę 16 grudnia po mszach w Kościele pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba w Drozdowie.
Cieplutko zapraszamy!
Jak co roku bawimy się na szkolnych Andrzejkach. Uczniowie z SU przygotowali się wspaniale prowadząc wróżby (zachwycające stroje i interpretacja wróżb) loterię fantową i Jesienny Tor Przeszkód. Pozyskali w ten sposób fundusze na potrzeby SU.
Rodzice zorganizowali kawiarenkę ze wspaniałymi ciastami, ciasteczkami, napojami i hot-dogami.
Niektórzy uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawy strój, za co otrzymali drobny upominek.
Oprawę muzyczną zajęła się uczennica klasy VI - Roksana.
Każdy uczestnik może potwierdzić, że tegoroczna zabawa andrzejkowa była UDANA.
28 listopada przybył do naszej szkoły niezwykły gość - pies rasy landseer - Agat. Właścicielką psa jest Pani Elwira Jakubiak wiceprezes stowarzyszenia "Wszystkie zwierzęta duże i małe" oraz wielka miłośniczka i znawczyni wszystkich zwierząt. Pani Jakubiak prowadzi stajnię z końmi różnych ras, posiada 8 psów (większość przygarniętych lub odebranych z interwencji). Ma też koty i gryzonie (króliki, chomiki a nawet zająca). Zajmuje się także nauką jazdy na koniach i dogoterapią.
Pani Elwira opowiedziała dzieciom, jak należy opiekować się swoimi pupilami (szczególnie zimą). Jak wybrać odpowiednie zwierzę dla siebie a także o sankcjach dla właścicieli psów i kotów źle traktowanych lub "wywożących" swoje zwierzęta.
Dzieci żywo reagowały na prelekcję Pani Elwiry i zadawały mnóstwo pytań. Najważniejsze przysłowie to:
"Pies czy kot to nie zabawka, prezent na gwiazdkę, ale obowiązek i chęć okazywania miłości drugiej istocie". Uczniowie z entuzjazem podchodzili do "twarzy stowarzyszenia" Agata, który z merdającym ogonem pozwalał się głaskać i dumnie spacerował wśród dzieci. Uczniowie okazali swoje wielkie serce dla naszych "braci mniejszych" przynosząc wiele darów dla psów i kotów.
Przypominamy, że nasza akcja trwa do 15 grudnia. OKAŻ SERCE I TY!
W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia w naszej szkole podjęto działania zmierzające do ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu. Zorganizowano apel na temat szkodliwości papierosów. W klasach młodszych w ramach programu ,,Nie pal przy mnie, proszę” przeprowadzono zajęcia edukacyjne. Uczniowie wykonali również plakaty o tematyce antynikotynowej, które zawieszono na korytarzu. W ramach programów: ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz ,,Bliżej zdrowia” i "Trzymaj formę" odbyły się pogadanki i dyskusje na temat negatywnych skutków palenia. W realizację całego przedsięwzięcia zaangażowali się wszyscy nauczyciele.
W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli i znaczenia zdrowego odżywiania cała nasza społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji ,,Śniadanie daje moc”. W tym roku ze względów organizacyjnych przeprowadziliśmy tę akcję 16 listopada. Wszystkie klasy przygotowały, a potem wspólnie spożywały drugie śniadanie. W akcji ochoczo wsparli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na ,,stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, sałatki owocowe, soki oraz zdrowe przekąski. Dzień wcześniej zorganizowano apel, na którym uczniowie przypomnieli 12 zasad zdrowego odżywiania. Podkreślono rolę śniadania, jako najważniejszego posiłku podczas dnia. Ponadto na lekcjach odbyły się pogadanki na ten temat oraz prezentacje. Uczniowie klas młodszych wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów.
Po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku ze świętowaniem starsi uczniowie odwiedzali przedszkole, aby czytać najmłodszym swoje ulubione baśnie i bajki z dzieciństwa. Natomiast młodsze klasy oraz chętni przedszkolacy podjęli wyzwanie codziennego głośnego czytania przez minimum 10 minut. Niezbędna okazała się tu rola rodziców, którzy ochoczo czytali swoim pociechom przez 21 dni. Akcję czytelniczą zakończyliśmy konkursem plastycznym, w którym zostało nagrodzonych aż 10 uczestników. W tym miejscu biblioteka szkolna składa gorące podziękowania Paniom Wychowawczyniom, Komisji Konkursowej, Samorządowi Uczniowskiemu, Rodzicom oraz wszystkim, którzy włączyli się w pomoc. Z pewnością czytanie to przyszłość, dlatego warto poświęcić na nie choćby 10 minut dziennie codziennie!
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, oddział dla dzieci przy ul. 3 Maja zorganizowała konkurs literacki „List do osoby związanej z Łomżą”. Z naszej szkoły wzięły w nim udział uczennice klasy V – Zofia Faryna, Wiktoria Ksepka oraz klasy VI – Oliwia Nikonowicz, Patrycja Goleńska i Wiktoria Cieśnicka. 30 października 2018 r. odbyło się podsumowanie konkursu:
Komisja oceniająca w składzie:
1. Edyta Ejsmont – polonista, jurorka w konkursach literackich
2. Dorota Przestrzelska – polonista-bibliotekarz I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży
3. Romuald Gorlewicz – kierownik Oddziału Poczty Polskiej w Łomży
przyznała Oliwii Nikonowicz wyróżnienie a wszystkie dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje za propagowanie tradycyjnej formy listu.
List Oliwki do Hanki Bielickiej umieszczony został na stronie internetowej biblioteki: http://www.bibliotekadladzieci.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wyroznienie-Oliwia-Nikonowicz.pdf
Zapraszamy wszystkich do lektury!
Jak każdego roku klasy IV i V wspólnie w wychowawczynią postanowili uporządkować groby zasłużonych naszej „małej ojczyźnie”. Zagrabiliśmy liście, usunęliśmy chwasty i zeszłoroczne rośliny. A pracy było co niemiara, ponieważ na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła żołnierzy I Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którzy zginęli podczas rozminowywania okolic wsi. Spoczywają tam sierż. Woroniuk Józef, sierż. Skubich Franciszek, szer. Zygmaniak Józef i inni żołnierze 1 D.P. im. Tadeusza Kościuszki, którzy oddali swoje życie w czasie rozminowywania terenu, zapewniając bezpieczeństwo terenu Drozdowa. Uprzątnęliśmy również mogiłę Wiktora Surowieckiego ps. Wiki, który do II wojny studiował na akademii w Wilnie, tam zaczął pracę konspiracyjną w AK w 1941 r. Wiki został ciężko ranny w walce, zmarł we wsi Rakowo. Zadbaliśmy również o grób Rodziny Lutosławskich. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy ofiarowali świeże chryzantemy oraz znicze, aby rozświetliły swoim blaskiem zadbane mogiły.