Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków Łomżyńskiej Filharmonii w składzie: Jacek Krupa – flet, Dariusz Boguski – gitara, Mateusz Goc – perkusja oraz prowadzenie koncertu. Audycja wprowadziła wszystkich we wiosenny nastrój radości. Kolejno wysłuchaliśmy takich oto utworów: Antonio Vivaldi – Wiosna z 4 pór roku, Piotr Czajkowski – Walc kwiatów, Feliks Mendelssohn – Pieśń wiosenna, Eduardo di Capua – O sole mio, Johann Strauss – Nad pięknym, modrym Dunajem, Johannes Brahms - Taniec węgierski nr 5, Gabriel Faure – Kołysanka, Stuart Gorell - Georgia on my mind, Paul McCartney – Yesterday, Duke Ellington / Billy Strayhorn - Satin doll i Herbie Hancock - Watermelon man. Jak zwykle Pan Mateusz Goc zaciekawił wszystkich informacjami na temat gitary oraz budowy fletu poprzecznego. Na koniec uczniowie wcielili się w role artystów i akompaniowali muzykom na instrumentach.
Muzyczną wiosnę już powitaliśmy, teraz czekamy na tę prawdziwą pachnącą kwiatami i roześmianą śpiewem ptaków!
– Jarmark organizowany jest w celu pokazania wytworów rękodzieła artystycznego jako takiego, dlatego nie wpuszczamy tu chińszczyzny czy przedmiotów produkowanych masowo – zaznacza dyrektor Jarosław Cholewicki, dodając, że jest to doceniane zarówno przez wystawców, jak i kupujących. – Od samego początku byliśmy nastawieni na to, żeby promować rękodzielnictwo naszego powiatu – potwierdza Izabela Cierpikowska. – Cieszy mnie to, że wciąż się to udaje, a wystawcy, mimo tego, że mają do wyboru wiele innych imprez tego typu na terenie powiatu, województwa i całej Polski, wciąż do nas wracają. Ci jeżdżący po kraju podkreślają, że u nas faktycznie jest to jarmark rękodzielniczy, a nie ma przysłowiowej chińszczyzny. Dlatego cieszą się, że mogą u nas pokazać swoje wyroby, są one tu doceniane i kupowane, nie mając konkurencji przedmiotów udających rękodzieło.
Tak było również w tym roku, bowiem 35. wystawców, głównie z powiatu łomżyńskiego, ale także z dalszych miejscowości województwa podlaskiego, zaprezentowało bardzo urozmaiconą ofertę.
Przeważały w niej rzecz jasna świąteczne ozdoby i wielkanocne akcesoria: palmy, kwiaty z bibuły, koszyczki, efektownie zdobione pisanki, zajączki, kurczaczki tradycyjne karty do wysłania życzeń i wiele innych. Ozdoby można było też kupić na stoisku uczniów Szkoły Podstawowej w Drozdowie, były zabawki z wielkanocnymi motywami, a do tego najrozmaitsze ozdoby i biżuteria, ikony, rzeźby, obrazy, wyroby koronkowe i z filcu oraz produkty spożywcze łącznie z serami i wędlinami.
– Obkupiłam się! – mówi jedna z zadowolonych pań. – Lubię tu przychodzić, bo w cieple i na spokojnie można wszystko obejrzeć, no i zawsze jest coś fajnego do kupienia, jak choćby te zabawki czy ozdoby. Zawsze kupuję też ser i wędlinę, bo to dobre wyroby, swojskie i bez chemii.
– To kolejny jarmark wielkanocny zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury wspólnie z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową, która znacząco pomogła nam w akcji informacyjnej – ocenia Jarosław Cholewicki. – Zaowocowało to znacząco większą frekwencją osób oglądających i kupujących, tak więc sądzę, że wystawcy są zadowoleni. My też mamy powody do satysfakcji, bo propagujemy autentyczną twórczość, wartościową i wartą uwagi, a kupujący co roku do nas wracają, tak więc myślę, że też oceniają naszą inicjatywę pozytywnie.
Wojciech Chamryk https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=48236
„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych. „Upadki osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. Często dotykają one dzieci, szczególnie narażonych na wypadek podczas okresu wakacyjnego.
Większości wypadków przy pracy można zapobiec, jeśli zostaną wcześniej podjęte odpowiednie działania prewencyjne. Warto pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie zawsze wiąże się z koniecznością angażowania dużych środków finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Dlatego obejrzeliśmy film pod tytułem „Upadek to nie przypadek”, gdzie zaprezentowano wzorcowe rozwiązania zastosowane przez rolników w celu minimalizacji ryzyka wypadków.
Kampania KRUS to także VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, w którym udział wezmą uczniowie naszej szkoły.
Pamiętajmy, bezpieczeństwo jest bezcenną wartością i integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa. Więcej informacji na stronie www.krus.gov.pl
Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto obchodzimy 21 lutego, a zostało ono ustanowione przez UNESCO na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku na skutek walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego śmierć poniosło pięciu studentów. Według UNESCO, niemal połowa z sześciu tysięcy języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch-trzech pokoleń. Święto to obchodzone jest również w naszym kraju jako Dzień Języka Polskiego. Przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym, temu zagadnieniu poświęcony jest to święto. Hasło promujące wydarzenie: "Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie” przypomina o olbrzymim znaczeniu edukacji w walce z wykluczeniem społecznym. Nauka języka ojczystego i możliwość zgłębiania wiedzy, stanowią podstawę rozwoju każdego człowieka. Klasa V przygotowała plakat z poprawnymi formami najczęściej popełnianymi błędów językowych, a na szkolnych korytarzach każdy może sam sprawdzić, czy mówi poprawnie nie tylko od święta, ale i na co dzień.
W piątkowy ranek zgromadziliśmy się wszyscy na holu naszej szkoły na żywą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe Polaków. Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” opowiedziała nam o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Program został specjalnie przygotowany dla upamiętnienia 12 lat walki o wolność Narodu Polskiego. Podczas pokazu prowadzący prezentowali stroje z epoki. Między innymi poznaliśmy szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich. Dzieci mogły dotknąć replik broni używanych przez powstańców i podczas I wojny światowej. Chętni na własnej skórze przekonali się, jakie to uczucie być zakutym w kajdany oraz jak wyglądał pojedynek na śmierć i życie. Dziewczynki wcieliły się w role sanitariuszek opatrujących rany postrzałowe głowy. Chłopcy z szóstej klasy zostali wcieleni do wojska, a także musieli przenieść rannego kolegę w bezpieczne miejsce. Niecodzienna lekcja przybliżyła nam dolę żołnierza w złych i dobrych chwilach.
18 stycznia 2018r. był wyjątkowym dniem dla naszej szkoły. W tym dniu odbyła się bowiem „Choinka szkolna”. Na pięknie przyozdobionym korytarzu szkolnym zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie. Najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie klas I-III – przygotowali piękny program artystyczny dla babć i dziadków. Przesłanie miłości i wdzięczności od wnucząt trafiło do wszystkich uczestników uroczystości. Całą choinkową imprezę uświetniły również liczne konkursy i tańce prowadzone przez szkolnego didżeja. Uczniowie i rodzice przyjęli swoich gości poczęstunkiem zorganizowanym w klasach. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie do przedszkolaków Mikołaja. Wspaniała zabawa do późnych godzin wieczornych, bogaty i ciekawy program choinki szkolnej sprawił, że owe wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych.
Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniach i organizacji choinki.
Kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima? Czy Antarktyda jest na biegunie północnym, czy południowym? Czy Grenlandia to wyspa, a może kontynent? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczniowie biorący udział w konkursie wiedzy zorganizowanym w szkole podstawowej w drozdowie z okazji Dnia Zimy. Zwycięzcami okazali się: Kacper Sepczyński kl III, Gabrysia Nikonowicz kl I, Piotr Goleński kl II, w kategorii klas I-III oraz Szymon Sepczyński kl VI, Julia Mertin kl IV, Wiktoria Cieśnicka kl V w kategorii klas IV-VI.
Wszyscy łącznie z nauczycielami ubraliśmy się na biało i załozyliśmy swoje ulubione czapki i szaliki. Największym zaskoczyeniem była pogoda w tym dniu, gdyż spadł tak długo oczekiwany śnieg. Atmosfera wokół była wręcz magiczna. Przypomnieliśmy sobie dawno zapomniane piosenki "Hu, hu, ha nasza zima zła", "Zima, zima, zima..." oraz Piękna Pani Zima (w tej roli Patrycja Goleńska) wraz z dzielną pomocnicą Oliwią Nikonowicz przeprowadziliśmy konkursy na plakaty o tematyce: Pingwiny- kl. I, Eskimos- kl.II, zwierzęta arktyczne- kl. III. Podsumowaniem wspólnej "zimowej" zabawy była budowa iglo z kostek lodu, które wykonały klasy IV-VI.
Na medal spisały się także nasze mamy: pani Wierciszewska, pani Cieśnicka, Pani Ksepka, pani Nikonowicz, które wykonały wspaniały dekorację w postaci choinki z balonów oraz tak lubianego przez dzieci Bałwanka Olafa z kubeczków do napojów.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy takich wspaniałych pomysłów.
Towarzystwo "Nasze Szwederewo" organizuje zimowiskoz programem sportowym dla dzieci w wieku: 8-16 lat.
Zimowisko trwa 10 dni 22 - 31 stycznia 2018r.
Koszt 295zł/os - dotyczy dzieci rolników objętych ubezpieczeniem KRUS nr UNO.
Filharmonia Kameralna zaprasza wszystkich miłośników muzyki na koncert „Łomżyńskie Betlejem”, które odbędzie się 21 stycznia o godz. 13.00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25. Szczegóły na stronie internetowej: http://www.filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/najblizsze-koncerty/item/361-lomzaynskie-betlejem.html
Za nami kolejna audycja przygotowana przez Filharmonię Kameralną w Łomży. Tym razem spotkanie skupiało się wokół tematu karnawału. Mieliśmy okazję poznać bliżej kolejny instrument – saksofon, o którym jak zwykle bardzo ciekawie opowiadał Pan Mateusz Goc. Naszą podróż rozpoczęliśmy gorącymi brazylijskimi rytmami w stylu bossa nova. Odwiedziliśmy Hiszpanię, tańcząc bolero. Dzieci dały się ponieść charakterystycznemu rytmowi tańca i żywiołowo klaskały w rytm muzyki. Wysłuchaliśmy także fragmentów z najsłynniejszego musicalu w historii kina West Side Story. Spotkanie zakończyliśmy jazzowymi rytmami utworu Dave Brubecka -Take Five oraz piosenką Oh, Lady Be Good! - Georga Gershwina, do której nasi uczniowie Dominik i Nikola wygrywali rytm na instrumentach. Za odwagę otrzymali gromkie brawa oraz słodką niespodziankę.
Bóg się rodzi moc truchleje ....
Boże Narodzenie. Wigilia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Czas oczekiwania i zgody. Czas pokoju i miłości. Czas spotkań w gronie najbliższych...
21 grudnia o godzinie 11.00 w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia z przedstawieniem jasełkowym. Przybyli na nią goście: Dyrektor CUS Agnieszka Filipkowska, Proboszcz Parafii w Drozdowie Aleksander Suchocki, przedstawiciel Muzem w Drozdowie, emeryci oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły. Wójt Gminy Piątnica nie mógł uczestniczyć w naszym świętowaniu jednak przesłał słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci.
Wszystkich zachwyciły jasełka upamiętniające wielkie wydarzenia biblijne z przyjściem Jezusa na świat. Uczniowie wczuli się w swoje role, grali jak zawodowi aktorzy. Przedstawienie było profesjonalne także ze względu na starannie przygotowane stroje i dekoracje.
Za kolędę dziekujemy
Zdrowia szczęścia winszujemy
Na ten Nowy Rok
Wszyscy przekazali sobie życzenia, które po raz kolejny zjednoczyły naszą szkolną społeczność.
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
Po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszej szkole aktorów Studia Artystycznego z Białegostoku z przedstawieniem profilaktycznym "Komputerowe przygody Dudusia Wesołka”
W ciekawym i zabawnym przedstawieniu, aktorzy przestrzegali uczniów przed zagrożeniami związanymi z nadużywaniem komputera. Uczniowie poznali głównego bohatera – Dudusia. Chłopiec zbyt wiele czasu spędzał przy komputerze, przez co zaniedbał lubianą wcześniej grę w piłkę, jazdę na rowerze oraz przyjaciół. Skutki uzależnienia od komputera okazały się dla niego bardzo przykre. Zaczął mieć kłopoty z nadwagą, popsuł mu się wzrok, przez co musiał nosić okulary, stracił przyjaciół. Na szczęście szybko zrozumiał swój błąd oraz fakt, jak ważny dla zdrowia i zgrabnej sylwetki jest sport. Uczniowie dowiedzieli się również, jak bardzo niebezpieczne jest zawieranie znajomości przez Internet.
W dniu 15 grudnia zawitał do naszej szkoły niezwykły gość – poeta Henryk Gała, który ufundował naszej uczennicy Aleksandrze Pawluk nagrodę specjalną w ramach konkurs plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. W ten sposób Pana Gała pragnął uhonorować Olę przed cała szkolną społecznością, a także przybliżyć nam swoją twórczość. Osobiście wręczył Aleksandrze wiersz pod tytułem „Malowanie jak granie”, który został jej dedykowany. Następnie odczytał utwór przy akompaniamencie melodii „Poranek”, której twórcą jest Edward Hagerup Grieg. Poeta ciekawie opowiedział o przekazie wiersza. Przeczytał nam również inne swoje wiersze, które napisał z myślą o swojej córce oraz opowiedział o powieści napisanej dla dziewcząt pod pseudonimem Adela Drozdowicz. Jak się okazało książka ta znajduje się w naszej bibliotece i już kilka osób czeka na jej wypożyczenie!
Uroczysta gala z wręczenia nagród oraz zorganizowany z tej okazji koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej odbył się 7 grudnia.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją zamieszczoną na portalu 4lomza: https://4lomza.pl/index.php?wiad=47392