Korzystając z bogatej oferty zajęć łomżyńskiej Biblioteki dla Dzieci mieszczącej się przy ulicy 3 Maja, klasa IV miała okazję odwiedzić to ciekawe miejsce. Pani Renata Igielska - kierownik biblioteki zaprosiła nas do magicznego świata książek. Mogliśmy obejrzeć niecodzienne pozycje między innymi: „książkę z dziurą”, książkę w formie dużej układanki, książki kształcące spostrzegawczość i kreatywność. Pani Renata pokazała nam również bogaty zbiór gier planszowym. Chętni spróbowali swoich sił w grze „Ziemniak” i „Dixit”. Ta wizyta pokazała nam, że biblioteka to miejsce gdzie nauka idzie w parze z zabawą.
Dawid Baranowski uzyskał wyróżnienia w VII Festiwalu Piosenki Świątecznej "Gwiazdkowe Nutki" oraz w XXV Giełdzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.
Gratulujemy!!!
Oliwia Nikonowicz otrzymała III miejsce w konkursie plastycznym "Młodość bez uzależnień"
Odbyła się już III edycja konkursu plastczno-muzycznego "Barwy Muzyki". Uczennica klasy IV Aleksandra Pawluk otrzymała Nagrodę Specjalną za rysunek pt."Rajski ogród".
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz zajęli wysokie miejsca w konkursie szachowym. W mikołajkowy dzień 6 grudnia odbył się II Mikołajkowy Turniej Szachowy Rakowo-Boginie. Z drużyn, które wystartowały w tym konkursie uczniowie z naszej szkoły zajęły następujące miejsca:
I miejsce - Zofia Faryna - klasa IV
II miejsce - Wiktoria Ksepka - klasa IV
II miejsce - Patryk Dębnicki - klasa IV
GRATULUJEMY!!!
Co roku, na przełomie listopada i grudnia w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży gości Święty Mikołaj i zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. W tym roku również my skorzystaliśmy z tego zaproszenia. W programie było tradycyjne wręczanie prezentów, wspólne śpiewanie kolęd i popisy recytatorskie oraz zwiedzanie wystawy „Dzieje papieru i papiernictwa”. Wszystko odbywało się w nastrojowej, świątecznej scenerii. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi za wspaniale spędzony dzień!
Dnia 3. 12. 2017r. odbył się jarmark świąteczny w kościele Parafialnym pod wezwaniem Jakuba Apostoła w Drozdowie.
Zainteresowanie wykonanymi przez uczniów i rodziców ozdób swiatecznych było wręcz zaskakujące. Najbardziej podobały się choinki z naturalnych szyszek, makaronu, łyżeczek plastikowych, piórek i papieru. Dużym powodzeniem cieszyły się bombki ozdobione wstążkami, cekinami, koralikami, kaszą i ryżem. Wszystkich zachwyciły aniołki z masy solnej, bałwanki, Mikołaj na saniach wykonane różnymi technikami. Magiczne były także wyroby wykonane szydełkiem (bombki, gwiazdki, aniołek). Samorząd uczniowski z naszej szkoły pozyskał fundusze na cel charytatywny (dzieci same podejmą decyzję, kogo chcą wspomóc) oraz na własne potrzeby regulaminowe i wynikające z planu samorządu uczniowskiego.
Serdeczne podzękowania kierujemy do rodziców: pani Sylwii Ksepka, pani Sylwii Goleńskiej, pani Ewy Bojar, pani Urszuli Pawluk, pani Justyny Pisarskiej, pani Doroty Nikonowicz, pani Edyty Cieśnickiej, pani Ani Mertin oraz pani Emilii Kotowskiej, pani Monice Dębnickiej, pani Danucie Stańczak, które są w trakcie wykonywania stroików świątecznych - Przypominamy, że będą rozprowadzane 17. 12. 2017r w wejściu koscioła po mszach 7.30 i 10.00.
W tym miejscu kierujemy szczególne podziękowania dla księdza proboszcza Aleksandra Suchockiego, który z otwartym sercem przyjął naszą inicjatywę.
Jesteśmy bardzo wdzięczni paniom pracującym w oddziale przedszkolnym w Drozdowie p. Izie Siemińskiej i Beacie Cwalina za wykonanie choinek z papieru i kartek świątecznych oraz wychowawczyniom p. Bogumile Kenigsman, p. Marioli Hermanowskiej, p. Agnieszce Kalskiej za wykonanie wraz z uczniami bombek z kaszy i ryżu, bałwanków i choinek piankowych, "cudaczków" z szyszek. Bałwanki ze skarpetek i ryżu zostały wykonane w trakcie zajęć dodatkowych z języka angielskiego pod kierunkiem p. Danuty Świtajewskiej.
Tegoroczny jarmark świąteczny został przeprowadzony pod przychylnym okiem pani dyrektor Marzeny Magdziak.
Cieszymy się, że jesteście z nami i wspieracie nasze akcje.
Uczniowie i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w Drozdowie.
30 listopada 2017 roku, zgodnie z tradycją zorganizowaliśmy w naszej szkole zabawę andrzejkową. Jak co roku wszyscy zgromadzeni mogli zakupic domowe ciasta i ciasteczka wykonane przez nasze "niezawodne" mamy.
Pozyskane z kawiarenki fundusze zostaną wykorzystane na potrzeby naszej szkoły oraz organizację zabawy choinkowej.
Atrakcją naszej zabawy była muzyka i zabawy przygotowane przez profesjonalnego DJa. Dziewczynki z klasy IV i V przeobraziły się w tym dniu we wróżki, a każda wróżba zawierała tylko pozytywne emocje. Członkowie SU w Drozdowie zorganizowały loterię fantową, która cieszyła się dużym powodzeniem. Atrakcją były wykonane balonowe zwierzęta sprzedawane przez Panią Urszulę Pawluk.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom malowanie twarzy przez utalentowane mamy: Dorotę nikonowicz i Edyte Cieśnicką.
Cała zabawa andrzejkowa przebiegała w miłej atmosferze a wszyscy uczestnicy opuścili szkołę w dobrym nastroju.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy czynnie zaangażowali się w przygotowanie atrakcji dla dzieci oraz ciast sprzedawanych w kawiarence.
KOCHANE MAMY
JESTEŚCIE SUPER !!!
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie. Uczniowie naszej szkoły poznali historię powstania pluszowego misia, wzięli udział w konkursie wiedzy o niedźwiedziach. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o misiach oraz bawiliśmy się w „Starego niedźwiedzia”. Na koniec odwiedził nas Pluszowy Miś, który poczęstował dzieci cukierkami.
16 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz Światowego Dnia Cukrzycy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali cenne informacje na temat szkodliwości palenia oraz groźnej choroby, jaką jest cukrzyca. Były też wiersze oraz hasła o tej tematyce.Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali pięknie wykonane plakaty, które pojawiły się na szkolnym korytarzu. Na zakończenie wszyscy z wielką uwagą obejrzeli dwie prezentacje o powyższej tematyce. Mamy nadzieję, przeprowadzone w ten sposób spotkanie edukacyjne wpłynie na poprawę kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży.
Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w składzie: fortepian – Pani Tatiana Baranovskaya oraz waltornia – Pan Mateusz Goc. Podczas koncertu, który nawiązywał do odchodów Narodowego Święta Niepodległości, wysłuchaliśmy oraz wspólnie odśpiewaliśmy wiele pieśni patriotycznych między innymi.: „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Mój rozmarynie”, „Prząśniczka”, „Legiony”, „Rozkwitają pąki białych róż”. Prowadzący audycję jak zwykle ciekawie opowiadał o czasach, kiedy Polska była w drodze do niepodległości. Czas szybko upłynął w miłej atmosferze. Gromkimi brawami pożegnaliśmy artystów i rozśpiewani wróciliśmy do codziennych zajęć.
10 listopada uczniowie klas IV, V i VI zaprezentowali społeczności szkolnej akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Piotr i Aleksandra przypomnieli zebranym, że Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono na pamiątkę wydarzeń, do których doszło w listopadzie 1918 roku, gdy po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i suwerenność. Na początku wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy. Występ rozpoczęły dziewczynki z klasy IV piosenką „A gdy na wojenką”. Kolejno chłopcy z klasy VI recytowali wiersz Aleksandra Fredry „Ojczyzna nasza”. Uczniowie z klasy IV przedstawili podróż po Polsce, w poszukiwaniu osoby, którą można obdarować kwiatami z okazji Święta Niepodległości. Natomiast uczniowie klasy V recytowali wiersze, mówiące o pięknie naszej Ojczyzny do melodii skomponowanej przez Fryderyka Chopina. Wysłuchaliśmy również śpiewu: uczennic z klasy V w utworze „Ostatnia mazur”, Dawida Baranowskiego – „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” oraz Julii Mertin - „Wolność”.
Wszyscy uczniowie włożyli dużo pracy i wysiłku w przygotowanie apelu upamiętniającego już 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponad 60 młodych artystów, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, zgromadził w Szkole Podstawowej w Drozdowie V Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. W piątej już edycji tej imprezy odbyły się 34 występy uczniów z 11 szkół podstawowych z powiatu łomżyńskiego oraz Łomży. Na scenie drozdowskiej szkoły patriotyczne utwory zaśpiewały dzieci z placówek w Piątnicy, Kisielnicy, Dobrzyjałowie, Olszynach, Jeziorka, Kupiskach, Rakowie Boginiach, Drozdowie oraz szkół nr 2, 4 i 7 w Łomży.
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu to przedsięwzięcie zaproponowane przez ówczesną dyrektor szkoły Irenę Przybylak i nauczyciela muzyki Bogusławę Piasecką. Jednak ich zdaniem nie rywalizacja o laury i wyróżnienia jest tu najważniejsza. To przede wszystkim popularyzacja pieśni i piosenek patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach historycznych, które miały wpływ na losy ojczyzny oraz radosne obchody Święta Niepodległości były inspiracją do organizacji tej imprezy.
Opiekę nad konkursem sprawował wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, który osobiście wręczał nagrody. Patronat honorowy już po raz kolejny objęła starosta powiatowy Elżbieta Parzych. Przewodniczącym tego gremium była Stanisława Chyl, propagatorka wiedzy o Witoldzie Lutosławskim. Znaleźli się w nim również ksiądz Aleksander Suchocki, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie oraz Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie.
ZWYCIĘZCY V POWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W HOŁDZIE WITOLDOWI LUTOSŁAWSKIEMU:
Kategoria występ solowy klas I-III:
I miejsce Maciej Wykowski, SP2 Łomża
II miejsce Filip Kotowski, SP Olszyny
III miejsce Dawid Baranowski, SP Drozdowo
wyróżnienia: Justyna Dudas (SP4 Łomża), Klaudiusz Komorowski (SP Olszyny), Zuzanna Skopek (SP Kupiski)
Kategoria występ solowy klas IV-VII:
I miejsce Martyna Truskolaska, SP Piątnica
II miejsce Amelia Truszkowska, SP Rakowo
III miejsce Kacper Sejnowski, SP Piątnica
Wyróżnienia: Adrianna Mucha (SP2 Łomża), Nikola Choroszyńska (SP2 Łomza), Julia Mertin (SP Drozdowo)
Kategoria zespół klas IV-VII:
I miejsce: "Ognisko Misyjne" SP2 Łomża
II miejsce: SP Olszyny
III miejsce: SP Drozdowo
GRATULUJEMY!!!
Polecamy stronę 4Łomża oraz Wzasięgu na której jest artykuł o konkursie zorganizowanej w naszej szkole:
Patriotyczne śpiewanie w szkole w Drozdowie
W zasięgu o patriotycznym śpiewaniu
8 listopada w dniu ,,Śniadanie Daje Moc” uczniowie naszej szkoły przygotowali zdrowe śniadanie. Przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystali do nich także przyniesione z domu warzywa. Były owoce oraz soki. Przygotowanie zdrowego śniadania okazało się świetną zabawą, a zarazem nauką o tym, jak ważny jest codzienny, poranny posiłek. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. W czasie zajęć edukacyjnych uczniowie zdobyli cenne informacje o roli prawidłowego żywienia.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podjęliśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, oddział dla dzieci przy ul. 3 Maja. Dwie uczennice klasy V – Patrycja Goleńska oraz Oliwia Nikonowicz wzięły udział w konkursie pod hasłem List z przyszłości, w którym należało opisać własną wizję świata oraz istot z przyszłości. Spośród 58 prac konkursowych komisja oceniająca w składzie: Edyta Ejsmont – polonista Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży, Dorota Przestrzelska – polonista-bibliotekarz I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży, Romuald Gorlewicz – kierownik Oddziału Poczty Polskiej w Łomży
przyznała Oliwii Nikonowicz II miejsce! Jury dokonując oceny prac brało pod uwagę następujące kryteria: staranność oraz poprawność stylistyczną i ortograficzną wypowiedzi pisemnej; ogólne wrażenie estetyczne.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Miesiąc październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Już od 18 lat na całym świecie biblioteki szkolne w ten sposób propagują czytelnictwo i zainteresowanie książką. W tym roku również nasza biblioteka włączyła się w tę inicjatywę.
Świętowanie rozpoczęliśmy od akcji Bookcrossing, czyli nieodpłatnej wymiany książek, poprzez pozostawienie ich w wyznaczonym do tego miejscu. Uczniowie klasy V przygotowali plakat zachęcający rodziców do uwolnienie swoich książek, Idea cieszyła się dużym powodzeniem, wiele osób odnalazło ciekawe dla siebie pozycje.
Zorganizowane zostały również dwa konkursy. Pierwszy dla uczniów klas I-III „Laurka dla biblioteki”. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Amelia Cieśnicka
II miejsce – Dominika Nikonowicz
III miejsce – Kaludia Kotowska
Uczniowie klas IV-VI rywalizowali w konkursie kaligraficznym „Mistrz pióra”. Komisja wyłoniła laureatów:
I miejsce – Wiktoria Cieśnicka
II miejsce – Wiktoria Rakowska
III miejsce – Nikola Kotowska
Wszystkie prace można podziwiać w bibliotece. W przyszły roku z pewnością również będziemy obchodzić to święto.
Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci.
Wisława Szymborska
W przededniu święta Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego mieszkańcy Drozdowa spieszą na cmentarz parafialnym, aby zadbać o groby swoich najbliższych. O tej tradycji pamiętają również uczniowie naszej szkoły.
Klasa IV i V wzięła udział w corocznej inicjatywie porządkowania grobu żołnierzy I Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którzy zginęli podczas rozminowywania okolic wsi. Spoczywają tam sierż. Woroniuk Józef, sierż. Skubich Franciszek, szer. Zygmaniak Józef i inni żołnierze 1 D.P. im. Tadeusza Kościuszki, którzy oddali swoje życie w czasie rozminowywania terenu, zapewniając bezpieczeństwo terenu Drozdowa. Mimo niesprzyjającej pogody ochoczo ruszyliśmy do prac. Usunęliśmy przekwitnięte kwiaty, wypełliśmy chwasty, umyliśmy pamiątkową tablicę.
Nie zapomnieliśmy również o mogile Wiktora Surowieckiego ps. Wiki, który do II wojny studiował na akademii w Wilnie, tam zaczął pracę konspiracyjną w AK w 1941 r. Wiki został ciężko ranny w walce, zmarł we wsi Rakowo.
Na grobach żołnierzy postawiliśmy piękne chryzantemy, które ofiarowali rodzice naszych uczennic. Każdy uczeń przyniósł ze sobą również znicze, które zapalone symbolizują naszą pamięć i modlitwę za zmarłych w imię ojczyzny.
Dzięki takiej postawie naszych uczniów i rodziców, możemy ocalić pamięć o bohaterach z naszej najbliższej okolicy. To była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Uczniowie klasy pierwszej otrzymali w prezencie drzewko z okazji Ślubowania. Przekazali je na ręce Pani Dyrektor rodzice pierwszoklasistów. Tradycją w naszej szkole jest sadzenie drzewek przez uczniów klasy I. Wspólnie z wychowawcą i Panią Dyrektor uczniowie posadzili je na terenie szkoły. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w sadzeniu rośliny. Przybyło kolejne, nowe drzewko. Stanowi ono idealne miejsce dla małych wspomnień. Uczniowie obiecali zgodnie dbać o ,,małe drzewko”, pielęgnując je odpowiednio. Mamy nadzieję, że będzie ono rosło wraz z uczniami.
Punktualnie o godzinie 9.00 18 października rozpoczęło się w naszej szkole spotkanie z policjantami pracującymi na Posterunku Policji w Piątnicy: asp. szt. Grzegorzem Kurkowskim i asp. szt. Krzysztofem Mikuckim – dzielnicowym Gminy Piątnicy.
Na początek wspólnie z dziećmi Pan Krzysztof przypomniał zasady przechodzenia przez jezdnię. Następnie zachęcił wszystkich do włączenia się do akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo – przez cały rok szkolny”. Zaprojektowana została ona przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych. Jest elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem projektu, będącym inicjatywą Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA oraz Biura Prewencji Komendy Głównej Policji jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych. Idea akcji zakłada kontynuowanie oraz zacieśnianie współpracy Policji z placówkami oświatowymi.
Pan dzielnicowy opowiedział również o aplikacji na telefon „Moja komenda”, dzięki której każdy mieszkaniec naszej gminy może jednym kliknięciem skontaktować się z dzielnicowym. Poinformował także o Krajowej Mapie Zagrożeń dostępnej na stronie www.policja.pl., poprzez którą można wskazać Policji niebezpieczne miejsca w naszej okolicy.
Dzieci miały możliwość zadania kilku pytań na temat pracy dzielnicowego. Pan Krzysztof na zakończenie pochwalił uczniów naszej szkoły, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania związane z bezpiecznymi zachowaniami w szkole i poza nią. Dziękujemy Panom Policjantom za wizytę, a wszystkim przypominamy – bądź bezpieczny!