Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na dzień 5 października. Wybrana data nie jest przypadkowa, jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. (najbardziej znanego producenta bajek). Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
W tym dniu nasza szkoła wzięła udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa.
W związku z obchodami 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, klasy IV i V wraz z wychowawczynią Agnieszką Kalską przygotowały apel, aby również uczcić Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne. Tego dnia mieliśmy wyjątkowych gości. Przybyli do naszej szkoły Adama Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz oraz Józef Piłsudski, aby wytłumaczyć swoją rolę w walce o niepodległość Polski. Akademię uświetniły muzyczne występy uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Występ zyskał duże uznanie i wszyscy występujący otrzymali gromkie brawa. Na zakończenie apelu głos zabrała Pani Dyrektor Marzena Magdziak, przypominając, że obecnie w wielu miejscach na świecie nadal toczy się wojna, a my powinniśmy doceniać możliwość życia w wolnym kraju. W kraju bez głodu, strachu i lęku o swój dom. Często słyszymy słowa: Polska, ojczyzna, jesteśmy Polakami. Na co dzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A przecież nie może być przyszłości bez przeszłości. To z niej wyrośliśmy. To ona tworzy nas jako Polaków. To nasze wczoraj tworzy nasze dziś i nasze jutro.
Zapraszamy do przeczytania artykułu zamieszczonego na 4 łomża oraz obejrzenia naszego albumu ze wspomnieniami z konkursu,
Wyniki konkursu
Soliści w kategorii klas IV - VIII
1. Oliwia Szmitko – Uwierz, Polsko - SP Jedwabne
1. Wiktoria Mańko - Ojczyzna – SP 1 Łomża
2. Kacper Sejnowski - Biały krzyż - ZSP Piątnica
3. Wiktoria Cieśnicka - Modlitwa katyńska - SP Drozdowo
wyróżnienia - Łukasz Sobczyńki (SP Piątnica), Sofia di Stefano (SP Drozdowo), Weronika Szumowska (SP Dobrzyjałowo), Zuzanna Skopek (SP Piątnica)
Zespoły w kategorii klas IV - VIII
2. SP Drozdowo – Uwierz, Polsko
3. SP Kisielnica - Głodni niepodległości
wyróżnienie - duet SP Rakowo - Boginie
Soliści w kategorii klas I - III
1. Anna Przybylska - Szkoły Katolickie w Łomży - O mojej Ojczyźnie
2. Aleksander Szymański – SP 4 Łomża - Warszawo ma
3. Aleksandra Skopek - SP Kupiski - Co to jest niepodległość
wyróżnienia: Pola Janowska, Jan Piasecki (oboje SP Piątnica), Oliwia Winiarek (SP Jeziorko), Alicja Wierzbowska (SP Puchały)
Zespoły w kategorii klas I - III
1. SP Kisielnica - Myślimy o Polsce
2. SP Wygoda - To nasza Ojczyzna
3. SP Drozdowo - Mówię o Tobie dobrze.
Zofia Faryna otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży - oddział dla dzieci pod hasłem „List do bohatera literackiego”. 29 października odbyło się podsumowanie konkursu. Komisja oceniająca w składzie:1. Edyta Ejsmont – nauczyciel – polonista Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, jurorka konkursów literackich2. Justyna Kozicka – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży3. Romuald Gorlewicz – kierownik Oddziału Poczty Polskiej w Łomży
spośród 69 złożonych prac postanowiła przyznać naszej uczennicy klasy VI wyróżnienie! Zosia odebrała również piękne dyplomy podziękowania dla swoich koleżanek, które również napisały listy na konkurs pod kierunkiem Pani Agnieszki Kalskiej.
Już po raz trzeci nasza biblioteka szkolna obchodziła Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach świętowania uczniowie wzięli udział w konkursie „Owady z leśnej polany”.
Zadaniem było poszukanie informacji w bibliotece na temat owadów żyjących na całym świecie, a następnie wykonanie pracy plastycznej prezentującej wybranego owada w jego naturalnym środowisku. Młodsi malowali rysunki w dowolnej technice, starsi natomiast wykonali owady z materiałów z recyclingu np. tektury, plastiku, drewna. Obowiązkowo każda praca musiała zostać opatrzona trzema ciekawostkami na temat owada. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Jury przyznało 14 nagród w trzech kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Wszystkim gratuluję pomysłowości i bogatej wyobraźni. Prace można podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie.
O tym, że podróże kształcą wie każdy z nas. Ciekawość świata i chęć sprawdzenia samego siebie "zaprowadziły" znanego podróżnika pana Piotra Hożelę do wyjazdu na odległą Antarktydę. Pan Piotr zaszczycił nas swoim przyjazdem 24 października na zaproszenie Martyny Podbielskiej - opiekuna Samorządu Uczniowskiego w Drozdowie.
Podróżnik ujął wszystkich uczniów i nauczycieli swoją wiedzą na temat lodowej pustyni oraz jej mieszkańców. Dowiedzieliśmy się głównie jak żyją pingwiny, gdyż właśnie ich zwyczaje badał nasz gość przez półtoraroczny pobyt na Antarktydzie. Pan Piotr prowadzi także swój kanał na Youtube, gdzie opowiada o polskim lesie. Zachęcamy wszystkich do oglądania i poznawaniatajemnic przyrody.
Jeśli wizyta naszego podróżnika obudziła w Was duszę odkrywcy zróbcie już dziś coś ciekawego. Zdziwicie się, jak wiele jest do odkrycia wokół Was, nawet w miejscu Waszego zamieszkania.
22 października w ramach obchodów Dnia Krajobrazu w ŁPKDN zorganizowano zajęcia terenowe. Uczestnikami byli uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcą. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Krajobrazu brzmiało „Woda w Krajobrazie”. Wzdłuż użytku ekologicznego „Narwica” w Drozdowie odbył się spacer krajobrazowy. Celem spotkania było uświadomienie uczestnikom niezwykle ważnej roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazu. Uczniowie obserwowali roślinność i zwierzęta świata wodnego. Poznali również zasoby przyrodnicze użytku ekologicznego. Była to bardzo interesująca lekcja przyrody.
W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęciło szkoły do włączenia się w akcję „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
Klasa IV i V oraz II i III wraz z wychowawczyniami jak co roku postanowiły uporządkować grób żołnierzy I Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którzy zginęli podczas rozminowywania okolic wsi. Spoczywają tam sierż. Woroniuk Józef, sierż. Skubich Franciszek, szer. Zygmaniak Józef i inni żołnierze 1 D.P. im. Tadeusza Kościuszki, którzy oddali swoje życie w czasie rozminowywania terenu, zapewniając bezpieczeństwo terenu Drozdowa. Mimo niesprzyjającej pogody ochoczo ruszyliśmy do prac. Usunęliśmy przekwitnięte kwiaty, wypełliśmy chwasty, umyliśmy pamiątkową tablicę.
Nie zapomnieliśmy również o mogile Wiktora Surowieckiego ps. Wiki, który został ciężko ranny w walce, zmarł we wsi Rakowo. Uporządkowaliśmy także grób rodziny Lutosławskich.
Na grobach postawiliśmy piękne chryzantemy, które ofiarowali rodzice naszych uczniów. Każdy przyniósł ze sobą również znicze, które zapalone symbolizują naszą pamięć i modlitwę za zmarłych w imię ojczyzny.
Dzięki takiej postawie naszych uczniów i rodziców, możemy ocalić pamięć o bohaterach z naszej najbliższej okolicy. To była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Załączniki dotyczące organizowanego konkursu historycznego dla uczniów klas VI-VIII SP z terenu gminy Piątnica. Konkurs organizowany przez Fundację "Sztuk i Dialogu", Muzeum Przyrody i Gminę Piątnica.
Oswiadczenie_-_nauczyciele-1.doc
Oswiadczenie_rodzica(opiekuna_prawnego)_dziecka.doc
Regulamin_-_Konkurs_niezwykla_historia_rodziny_Lutoslawskich.doc
zal_zgloszenie.doc
Kilka dni temu na zaproszenie Pani Martyny Podbielskiej do naszej szkoły przyjechali zawodnicy oraz trener z Academia Gorila Ostrów Mazowiecka w składzie Aleksandra Niewiadomska, Dawid Lutostański oraz Marcin Majewski.Zaproszeni goście wybrali się do naszej placówki, aby przybliżyć dzieciom i młodzieży jak ich pasja do sportu wpływa na życie codzienne. Przekazali naszym uczniom jak ważne są w życiu takie wartości jak: wzajemny szacunek, pokora, ambicja, przyjaźń, cierpliwość oraz dążenie do wyznaczonych celów i marzeń. Opowiedzieli nam również jakie dyscypliny sportu trenują, jak wygląda ich codzienny trening, pokazali nam swój sprzęt sportowy.Od naszych uczniów padły również pytania o ilość kontuzji a także ile stoczyli walk oraz ile mają na swoim koncie medali i pucharów.Nie obyło się oczywiście bez pokazu sztuk walki Muay Thai i Kickboxing, jak i krótkiego treningu w wykonaniu naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej szkoły.!!!
14 października to data, która upamiętnia Dzień Edukacji Narodowej. To jeden z ważniejszych dni w życiu uczniów i szkoły. W tym dniu w naszej szkole odbyła się akademia. Przybyli na nią zaproszeni goście: rodzice, nauczyciele emeryci oraz Pani Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży dr Ewa Chludzińska.
Program artystyczny uczniowie zaprezentowali w przedstawieniu przygotowanym pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego: Pani Martyny Podbielskiej i Pana Artura Piaseckiego. W stronę nauczycieli popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Młodzi artyści podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, docenili jego poświęcenie, czujność i dobro wychowanków. Wraz z życzeniami każdy otrzymał drobny upominek wykonany przez uczniów. Po części artystycznej głos zabrała Pani Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży dr Ewa Chludzińska, która mówiła o roli pracy nauczyciela oraz życzyła wszystkim wielu sukcesów. Następnie wystąpiła Pani Dyrektor Marzena Magdziak. Podkreśliła poświęcenie i zaangażowanie wszystkich pracowników szkoły oraz wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły składając życzenia wszelkiej pomyślności w dalszej pracy. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: Pani Agnieszka Kalska – nauczyciel języka polskiego, Pani Wioletta Filipkowska – nauczyciel matematyki, Pani Izabela Siemińska – nauczyciel wychowania przedszkolnego. Nagrody otrzymali również pracownicy obsługi: Pani Alicja Paszkowska, Pani Ewelina Karwowska oraz Pan Marian Magdziak.
Nagrodę Wójta Gminy Piątnica otrzymała Pani Mariola Hermanowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !
W ubiegły czwartek do naszej szkoły zawitał wyczekiwany przez uczniów Listonosz. Dostarczył do naszej szkoły aż 50 listów!!Drodzy uczniowie i nauczyciele, jeżeli chcecie odpisać na swoje listy od jutra w naszej szkole pojawi się pudełko, do którego możecie wrzucać wasze listy 🙂 Dostarczymy je na pewno!!
Po raz kolejny w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zorganizowali trzy komisje przy, których każdy mógł sprawdzić swoje umiejętnośći pod presją czasu. Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyło łącznie 22 osoby z klas III-VII. W zorganizowanej dodatkowej dogrywce mistrzów wyłoniono Mega Mistrza Tabliczki Mnożenia. Został nim Patryk Dąbrowski uczeń klasy VI.